Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неуправлема космическа ракета се сблъсква с лунната повърхност

Тихомир Димитров в контролната зала на мисиите „Аполо“ в космическия център Джонсън, Хюстън, Тексас, САЩ.
Снимка: личен архив

На 04.03.2022 г. в 14:25 ч. българско време се очаква сблъсък на изпусната от управление ракета в лунната повърхност. По темата в ефира на Радио София говори Тихомир Димитров, който отскоро следва Космическо инженерство в Холандия. Той е и основател на "Space Academy", като прилага пряко идеите в ръководената от него космическа академия за деца.

По думите му, според учените от НАСА и Европейската космическа агенция, орбитите на т. нар. "космически отпадъци", било то космически апарати или части от тях са прогнозирани с много голяма точност и е сигурно, че този сблъсък ще се случи.

Димитров заяви, че катастрофични последици от това не могат да се очакват , защото една ракета е само няколко стотици тона, а Луната е много по-тежка и поради това няма да има директни последствия, като изместване на орбитата, или нещо друго.

Той каза още, че ако в ракетата има остатъчно гориво би следвало да се получи взрив, който обаче няма да е зрелищен, понеже на Луната липсва атмосфера, а освен това той ще бъде и на нейната обратна страна. По думите му, кратерът, който ще се образува би бил видим само от космическите апарати, които са в орбита.

На въпроса за съществуващите спекулации чия е ракетата, Димитров каза:

"Аз самият съм изненадан, че има противоречия и не се знае на кого точно е", като повтори, че траекториите на космическите боклуци са много добре известни, прогнозирани и контролирани до такава степен, че "нарочно се ориентират в конкретни орбити, които се казват "гробищни орбити" и те могат да стоят десетки и стотици хиляди години в такива орбити, без да притесняват никой. Но тук явно става въпрос за нещо извънредно".

По негови предположения, това може да е част от ракета носител, която е транспортирала модули за китайската космическа станция, строена от Китайската космическа агенция. Кратерът, който ще се образува, по думите на Димитров, се очаква да бъде около 20 метра и няма да представлява интерес от научна гледна точка.

Освен това той каза, че "Големите космически агенции винаги вземат много на сериозно замърсяването на космоса от земни организми и обратното". Също добави, че в последните 60-70 години от космическата индустрия, която имаме, на Луната са падали много космически боклуци, но тъй като там няма атмосфера няма опасност за биологично замърсяване.

Димитров поясни, че в орбита около Земята има различни по размер предмети, които летят с много висока скорост от порядъка на 30 хил. километра в час. Те представляват голяма опасност за модулите на космическите станции и за това грижата за тези отломки се поема от наземните екипи.

Относно "Space Аcademy", Тихомир Димитров сподели, че въпреки трудностите в последните години се разработват много програми, поддържат се връзки с много частни училища предимно в столицата, предлагат се занятия в детски градини, като целта на академията е да се даде космическо образование на децата, както и вдъхновение.

"Аз мисля, че някои от децата, които идват при нас биха могли да станат дори астронавти", каза Димитров.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя с кмета Рангел Марков

От богините на водата до киното по ноти

Александра Александрова, зам.кмет по култура район Банкя ни представя предстоящия им празник, Горешляци 2025: "От 14 до края на седмицата, вкл. и 26 юли са празниците на минералната вода и дълголетието. Още утре откриваме пространство за арт-терапия. През седмицата следва мултимедийния спектакъл "Богини на водата" (15 и 16, от 20:30). Проектът е..

публикувано на 13.07.25 в 11:55
С част от гостите

Училището ни дава опит в реалния, в професионалния живот

Радиокафе гостува на професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ в район Банкя . Пръв гост е нейният директор, инж. Савина Спасова : "Нашата гимназия развива учениците не само като професионалисти, а и като граждани. Едната програма, по която работим е Еразъм+, нашите ученици посетиха Германия Италия, Испания и Португалия за..

публикувано на 13.07.25 в 09:39
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25