Във връзка с това, в Радио София гостува д-р Алек Топов, началник на отделението по офталмология в Acibadem City Clinic Болница Токуда. Той каза, че всяка година се провежда седмица посветена на борбата с глаукомата, понеже информацията за това заболяване винаги се оказва недостатъчна.
"Глаукомата я наричаме "Тихият убиец на зрението". Защо е така? Защото пациентът не разбира, че има глаукома, ако той не отиде на очен лекар и съответно лекаря не установи това състояние", сподели д-р Топов.
Той добави, че хора на възраст над 40 години трябва веднъж годишно да провеждат профилактични прегледи при очен лекар, понеже има заболявания като глаукома и диабетна ретинопатия, за които те даже и не предполагат.
По думите на д-р Топов, в последните 10 години за лечение на глаукомата има огромен набор от медикаменти, както и че колкото по-рано започне лечението, толкова по-добре е за пациента. Той добави, че за разлика от предишни години, сега офталмологията разполага с много нови апарати за диагностика.
"В хирургията има изключително много лазери, които навлязоха в лечението на глаукомата. Импланти, които спомагат при крайните фази, когато пациента се наложи ние да го лекуваме хирургично", каза д-р Топов и допълни, че другите методи са на границата между хирургията и медикаментозното лечение.
Той поясни, че това са импланти, които се поставят в окото, и които импланти представляват "депо-препарат" отделящ се дълго време, като по този начин пациентът няма нужда да си слага капки. Има и иновативни техники, които се използват за лекуването на катаракта, като например въвеждането на фемтносекундния лазер в хирургията.
Той извършва първите три стъпки от операцията и това е един вид "роботизирана хирургия" в катарактната хирургия. Освен това, по думите на д-р Топов, друга иновация са видовете импланти или изкуствени лещи.
"Махаме лещата и поставяме имплант, който дава възможност на пациента да вижда добре, както на далечно, така на средно и на близко разстояние", каза д-р Топов. Той допълни, че новите импланти не дават разсейване на светлина както старите, а и при тях има много малко противопоказания.
За иновациите в офталмологията д-р Топов сподели, че се работи върху микрочипове, които да бъдат вграждани в ретината, както и за инжектиране директно под ретината на препарат, който забавя или стопира развитието на пигментния ретинит и други вродени заболявания.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
За втора поредна година Националният туристически фестивал на Българския туристически съюз събира природолюбители от цяла България в подножието на връх Мальовица. От 11 до 13 юли, в местността “Мечата поляна в Курортен комплекс “Мальовица“, ще стартират организираните в три поредни дни дейности. Събитието е част от честванията на 130..
Днес беше подписан стратегически договор между най-голямата специализирана акушеро-гинекологична болница у нас - СБАЛАГ "Майчин дом“, и УМБАЛ "Рахила Ангелова“ в Перник . Проф. д-р Иван Костов, изпълнителен директор на СБАЛАГ „Майчин дом“, и г-н Емил Ненков, директор на МБАЛ „Рахила Ангелова“, сключиха споразумение, което предвижда пълно поемане на..
Летните месеци, високите температури, следствие от климатичните промени, влияят по различен начин на здравето ни. Кожата е най-големият орган в човешкото тяло и първият, който е в пряк контакт със слънчевите лъчи и атмосферните влияния. Тя служи като бариера, предпазваща тялото от външни фактори и играе ключова роля в терморегулацията. Кожата..
Преди дни Институтът за пазарна икономика публикува свой анализ "Реформирай болничната карта в кратки стъпки: Случаят с общинските многопрофилни болници“. Изследването е провокирано от факта, че България е сред водещите страни в ЕС по брой болници и легла на глава от населението, но това не се отразява на качеството на услугите. Пред..
Десето юбилейно издание на Международния филмов фестивал в Бургас предстои да започне тази събота. Събитието ще продължи до 18 юли. Фестивалът се нарежда сред най-значимите събития в културния календар на град Бургас и е един от водещите филмови форуми в България и Черноморския регион. Още от създаването си през 2016 г. фестивалът предлага на своите..
Парк "Врана“ затвори врати за посетители. Столичната община официално се оттегли от управлението и поддържането на парка, като достъпът до него от страна на граждани е забранен за неуточнен период. До затварянето се стигна след като в понеделник кметът Васил Терзиев обяви, че очаква до 17.30 часа на 9 юли отговор от областната управа за това..
Докладът с измененията в наредбата за общинските жилища бе отложен от дневния ред на заседанието на Столичния общински съвет. След заявено недоволство от настанени в такива жилища, които организираха и протест преди началото на сесията на общинските съветници, темата предизвика противопоставяне и между съветниците. Някои от тях оттеглиха и заявената..