Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите в науката

Снимка: Архив

Науката и нейното развитие винаги са били част от прогреса на една нация. От години проблемът с финансирането на този сектор стои пред обществото ни. Наскоро младите учени в БАН инициираха петиция, с която се обръщат към властта и заявяват, че не желаят повече да бъдат дискриминирани от българските държавници.

Д-р Андриана Спасова

Първият ни разговор е за предизвикателствата за младите в науката с д-р Андриана Спасова от Института за литература към Българската академия на науката:

„Нашумялата петиция и проведената пресконференция провокира у мен желание за още по-голяма публичност на подетата кауза, за да има не просто временен ефект, но и реално говорене за българската наука и мястото на българските учени отвъд злободневните тогава новини. Поех инициативата да се обединим от 8-о направление на БАН (Културно-историческо наследство и национална идентичност) и няколко колеги изразихме чрез медиите мнението си за ситуацията в БАН и защо въпреки твърде ниското заплащане избираме да останем. 

Може да изглеждаме малко чудновати, малко идеалисти, но повечето от нас, без да ни слагат под общ знаменател, сме наясно, че не работим в БАН за пари и по-обидното и дискриминиращо не е заплащането, а пренебрежителното отношение, сведено почти до пълно непознаване на нашата дейност, често нелепо приравняване с бездействие на феодални старци. Необходимо е не само учените, но и обществото ни да се обедини около идеята, че науката и образованието са висши ценности.“

Д-р Михаел ДимитровВ контекста на развитието на технологиите е все по-важен въпросът за приложението им в механизмите на националната и международна сигурност.
Едва ли, когато си мислим за сигурност, теорията е първото, което ни идва на ум, но д-р Михаел Димитров, преподавател в департамент „Национална и международна сигурност“ представя лекцията си на тема „Теоретични основи на сигурността“ и отбелязва свързаността им. Както Нийл Бор казва: „Няма нищо по-практично от теоретичността“.

Много трудно може да се даде общовалидна дефиниция на понятието сигурност. Днес обаче го преживяваме повече от всякога. Сигурността - такава, каквато не сме я познавали досега, и която ще остане в историята ни като прецедент, коментира  д-р Михаел Димитров: 

Д-р Десислава Сотирова

Дуалната телевизионна система в шестте страни от Западните Балкани поставя предизвикателства, но и създава възможности за увеличаване на разнообразието в телевизионната програма.

Гл. ас. Д- р. Десислава Сотирова защитава дипломна работа, с която цели да се отговори на въпроса Има ли разнообразие на телевизионното съдържание, предоставено от обществените телевизионни оператори за аудиториите в държавите от Западните Балкани.

Обществената им мисия ги задължава да осигуряват достъп до предавания на различни теми, за всички целеви аудитории, включително етнически малцинства и хора с увреждания.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.11.24: Седмият неуспешен опит за избор на председател на НС разтърси коалицията ПП-ДБ

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..

публикувано на 28.11.24 в 19:05

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36