Науката и нейното развитие винаги са били част от прогреса на една нация. От години проблемът с финансирането на този сектор стои пред обществото ни. Наскоро младите учени в БАН инициираха петиция, с която се обръщат към властта и заявяват, че не желаят повече да бъдат дискриминирани от българските държавници.
Първият ни разговор е за предизвикателствата за младите в науката с д-р Андриана Спасова от Института за литература към Българската академия на науката:
„Нашумялата петиция и проведената пресконференция провокира у мен желание за още по-голяма публичност на подетата кауза, за да има не просто временен ефект, но и реално говорене за българската наука и мястото на българските учени отвъд злободневните тогава новини. Поех инициативата да се обединим от 8-о направление на БАН (Културно-историческо наследство и национална идентичност) и няколко колеги изразихме чрез медиите мнението си за ситуацията в БАН и защо въпреки твърде ниското заплащане избираме да останем.
Може да изглеждаме малко чудновати, малко идеалисти, но повечето от нас, без да ни слагат под общ знаменател, сме наясно, че не работим в БАН за пари и по-обидното и дискриминиращо не е заплащането, а пренебрежителното отношение, сведено почти до пълно непознаване на нашата дейност, често нелепо приравняване с бездействие на феодални старци. Необходимо е не само учените, но и обществото ни да се обедини около идеята, че науката и образованието са висши ценности.“
В контекста на развитието на технологиите е все по-важен въпросът за приложението им в механизмите на националната и международна сигурност.
Едва ли, когато си мислим за сигурност, теорията е първото, което ни идва на ум, но д-р Михаел Димитров, преподавател в департамент „Национална и международна сигурност“ представя лекцията си на тема „Теоретични основи на сигурността“ и отбелязва свързаността им. Както Нийл Бор казва: „Няма нищо по-практично от теоретичността“.
Много трудно може да се даде общовалидна дефиниция на понятието сигурност. Днес обаче го преживяваме повече от всякога. Сигурността - такава, каквато не сме я познавали досега, и която ще остане в историята ни като прецедент, коментира д-р Михаел Димитров:
Дуалната телевизионна система в шестте страни от Западните Балкани поставя предизвикателства, но и създава възможности за увеличаване на разнообразието в телевизионната програма.
Гл. ас. Д- р. Десислава Сотирова защитава дипломна работа, с която цели да се отговори на въпроса Има ли разнообразие на телевизионното съдържание, предоставено от обществените телевизионни оператори за аудиториите в държавите от Западните Балкани.
Обществената им мисия ги задължава да осигуряват достъп до предавания на различни теми, за всички целеви аудитории, включително етнически малцинства и хора с увреждания.
На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..
Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..
За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..
В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..
България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..
Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск. “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..
Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..