"Това, което показват данните недвусмислено говори за изчерпване на медения месец на тефлоновото покритие, с което се ползваше властта през първите два-три месеца от своя живот", каза в ефира на Радио София Анастас Стефанов от „Тренд“.
По думите му, до голяма степен за това допринасят, както социално-икономическите процеси на поскъпване на живота, така и търканията между изпълнителна власт и президент, оставката на министъра на отбраната, а също и търканията между коалиционни партньори.
"Политическата зима е едно от най-големите предизвикателства за всяко едно управление", коментира Стефанов и допълни, че вече виждаме завишени негативни оценки, както на правителството, така и на парламента и на президента.
Той каза още, че се наблюдава спад при ПП и това води до намаляване на разликата с ГЕРБ, като спадането на едната сила не води до ръст на другата. А по отношение на останалите политически субекти Стефанов сподели, че никой няма интерес от предсрочни парламентарни избори.
"Не виждаме някаква повишена мобилизация и консолидация около някоя от другите политически сили, а напротив, това, което виждаме може би е една добра бойна готовност и добра изходна позиция на "Възраждане"", допълни Стефанов.
По отношение на руската инвазия в Украйна той каза, че това събитие е накарало сериозна част от хората да преосмислят позицията си спрямо Русия и заяви, че:
"Нашето общество е с комплицирано мнение и поради факта, че сме културно и исторически свързани с Русия, и съответно за някои групи от обществото осъждането и вземането на радикална позиция спрямо руската инвазия представлява трудност".
По думите на Стефанов, негативните оценки спрямо властта в Русия са чувствително повишени, но това се определя и от интерпретациите за конфликта, като тук осезаемо присъства интерпретацията за руската вина.
По отношение на оптимизма и песимизма на българина, Стефанов каза, че в началото на годината оптимистите са имали превес, докато след конфликта в Украйна числото на песимистичните оценки се е увеличило, като за това допринася и социално-икономическата среда.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..
Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева - експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека. Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме. Открития от поведенческата..
На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица. “Още от времето на..
Rosé и Bruno Mars плениха меломаните още миналия октомври с дуетната "APT." и доминираха плейлистите от двата бряга на Атлантика в първите шест месеца от 2025 година. Това стана ясно от специалния брой на Мюзик Пойнт в последния уикенд на юни, в който бяха представени 15-те топ тракове на полугодието, радвали се на успех в еърплей чартове..
Аудиовизуалната изложба "Къщите и хората“ представя традиционните селски къщи и емоционалните истории на техните пазители. Фотографски и аудио разкази документират богатството на селската архитектура и историите на поколения обитатели, които са запечатани в стените и подовете на тези сгради. Изложбата ще бъде открита на 2 юли в пространството..
Четири юлски обиколки в София за заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София" по проекта " Литературни маршрути ". Първата дата е 2 юли , сряда, темата е малко изненадваща, а началната точка е алеята за игра на петанк, която се намира зад Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Финалът е на специален софийски..