Талантите като фактор за зелена и дигитална трансформация на икономиката - проф. Теодора Георгиева за проекта ADMA за подкрепа на малките и средни предприятия.
Основните предизвикателства пред развитието на човешките ресурси в страната са свързани с:
· демографски и структурни проблеми (отрицателен естествен прираст – -10‰; влошаващ се коефициент на възрастова зависимост – 57%;), които още повече се задълбочават в условията на продължаваща КОВИД-криза и неадекватни мерки за справяне с последиците от нея на фона на незавидното състояние на здравната система в страната (Данните са за 2020 г. Източник: НСИ, 2021)
· нарастващо разминаване между търсене и предлагане на пазара на труда в условията на възникване на нови професии и необходимост от нишови компетенции заедно с липса на индикации за преодоляване на асиметрията – образователната система се пренастройва бавно (значителен неизползван потенциал в областта на дуалното и професионалното обучение), докато бизнесът (с някои изключения като ИТ) отказва да припознае проблемите като собствени и да допринесе например с обучения на работното място;
· дигиталните умения на населението в България продължават да са сред най-ниските в Европа, което затруднява въвеждането на електронно правителство и внедряването на технологиите на Индустрия 4.0 от предприятията.
Равнището на дигитализация на публичните услуги в България е с 11 процентни пункта под средното за Европа:"Нашата инициатива следва европейските и националните приоритети - зелената и дигиталната трансформация. Колкото и да говорим за навлизане на технологии, човекът е двигател на тези процеси и талантите са в основата на иновациите.
В страната липсват таланти и хора, които да бъдат подготвени. В индекса на Европа по този показател сме на последно място. Образователната ни система е консервативна, предприятията в малка степен инвестират в обучения, човешкият ресурс за тях е разход, а не актив.
В традиционните сектори, малките и средни предприятия трудно ползват достиженията на иначе добре развития в България сектор на ИКТ. С предприятията работи съветник, с когото правят трансформационен план за внедряване на индустрия 4.0. Нашата платформа е вид дигитален хъб. Привличаме експерти и организации, предоставящи подобно обучения с достъп до тяхната инфраструктура. На следващо ниво затваряме кръга малки и средни предприятия - съветник - обучения. Предвиждаме първите обучения от есента.
Обхватът е голям - включени са всички европейски държави. Общо за мрежата целта е да обхванем около 1000 малки и средни предприятия, нямаме горна граница, всеки е добре дошъл."
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..
Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..
Национален младежки форум (НМФ) стартира дванадесетото издание на Национална младежка академия (НМА) – обучителна програма, която повече от десетилетие изгражда капацитета на младите хора и организациите, в които те участват. След 11 успешни издания, тази година Академията поставя нов фокус върху организациите и тяхното устойчиво развитие,..
В градинката "Кристал" от 10:00 ч.ще бъде открита изложбата "3 секунди вечна преднина" , посветена на живота и постиженията на Васил Радев (1961-2025) – световен шампион по академично гребане, осми на Олимпийските игри в Сеул (1988), многократен балкански шампион и победител в едни от най-престижните международни регати, включително..
Във връзка с високите температури до 25 юли включително Столичната община организира раздаване на минерална вода за гражданите. Пунктовете за раздаване са три: на площад „Св. Неделя", до НДК (пилони) и в подлеза на Софийски университет "Св. Климент Охридски". Началото е от 12:30 до изчерпване на количествата. Дейностите са..