"Когато ние търсим отговорност от институция, било то медия, или платформа за разпространяване на медийно съдържание, какъвто е случая с фейсбук, ключовият въпрос винаги е този за това, кой носи отговорността", каза доц. Осиковски и допълни, че когато се отнася за потребителите, те лесно могат да понесат отговорност, ако направят нещо нередно.
Освен това той каза още, че е трудно да се определи отговорността, когато става въпрос за алгоритъм и е много по-трудно, когато тя се прехвърля към човешки труд, който е отговорен за контролиране на съдържанието в медийната платформа.
"Адекватно и отговорно ли се справя тази социална мрежа с това? Отговорът на този въпрос е НЕ", заяви доц. Осиковски и добави:
"Фейсбук е една гигантска глобална корпорация, която присъства във всички точки на планетата. За да се контролира съдържанието, което циркулира във фейсбучна среда е необходимо огромно количество автоматизиран, тоест, алгоритмизиран труд, но и огромно количество човешки труд. Това са т. нар. "модератори на фейсбучно съдържание""".
Той каза още, че това се извършва от корпорацията гигант и нейни под и под-дизпълнители, отговорни за ръчния труд на дребно на терен.
В петиция до ФБ и ЕП български общественици твърдят, че непрозрачните механизми на ФБ за контрол на българоезичното съдържание подпомагат "трол фабриките".
По този въпрос доц. Осиковски сподели, че от фейсбук не очакват реакция, тъй като са голяма компания и не правят контрол на съдържанието, а това се извършва от подизпълнителите и единствено ЕП може да насочи регулациите си в такава посока, че тази глобална корпорация да реагира.
"Става дума не ЕП да вземе в себе си инструментите за контрол на съдържанието, не да казва ЕП или ние, какво може и какво не може да се публикува, какво трябва и какво не трябва да се премахва, а просто да се замислим много сериозно и много ефективно за една общоевропейска регулация, която гарантира отчетност", каза доц. Осиковски.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...