Петър Кръстев – фотограф, представител на Sofia Green Tour:
"В момента се занимавам с грижа и разхождане на домашни любимци и съм доброволец в Ботаническата и в Зоологическата градина в София. Като гид към Грийн тур започнах да чета повече, чужденците се интересуват от всеки детайл.
Като Фердинанд идва в България му подаряват малко черно лешоядче и малко мече, те са в основата на неговата колекция. Гербът на Зоологическата градина, която е създадена върху неговата колекция, е неговото слонче. По негово време е построен и Природонаучния музей - също част от неговата колекция.
Много от информацията, книгите и уважението към тази култура изчезват по времето на комунизма. В Княжеската градина е била къщичката на Йохан Келерер - авторът на първите алпинеуми, сега тя е известна като Баба Яга. Там е била и детската градина, децата са си играели сред алпинеума и съседната Ботаническата. В момента е останала част от алпинеума, но няма и знак какво е това, както и чия е къщичката.
Йозеф Фрай е елзасец, той е създател на двете странични алеи с балюстради и езерото в Борисовата градина, което пълни с риба. Сади кестени и липи, запазени са и едни от първите акации, посадени от Даниел Неф, вкл. и в Докторската градина.
Мястото, което трябва да се знае от всеки софиянец е Борисовата градина, особено когато няма много хора, през седмицата. Целият парк е важен, вкл. и Ловен парк. Добре е, че се възстанови розариума, също дело на Йозеф Фрай.
Хубаво е да се знае, че в оранжерията в парка Врана има тропически растения като Victoria regia, тя е първата на Балканите, както и Ботаническата. Тя не може да се самоиздържа, няма една читалня, няма кътове за деца. За съжаление строежът на Зоологическата е спрял на първия етап, след това е трябвало да се развъждат видри в река, да се пуснат антилопи в Ловния парк..."
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...