"Колегите от БНР оркестъра са много отзивчиви, изключително съсредоточени" и допълни, че е много доволна от двете репетиции.
По думите на Лазарова, най-хубавото качество, което виждат диригентите, които идват в състава е топлината на славянския звук, която я няма никъде другаде и поясни, че:
"Има една доброта, една топлина, която веднага в момента, в който осъществим контакт с инструменталистите и повярваме в произведение, което свирим веднага излиза наяве".
Тя каза, че ще започнат с концерта за чело на Едуард Елгар, който е една от емблемите на человия репертоар, а във втората част продължават с красивата поема на Марин Големинов и веднага след това ще изпълнят "Жар птица" на Игор Стравински.
Лазарова сподели, че в момента нейният житейски път се движи между различни европейски градове, като за момента е в Манчестър, но ходи и в Париж, където асистира на Френския национален оркестър, а от време на време се прибира и в Цюрих, където е завършила и има проекти.
"Щастлива съм да кажа, че нещата се развиват добре професионално и в един момент осъзнавам, че ако си добър музикант, и ако наистина музиката е главната част, която е водещата няма значение къде си, в България, във Франция или във Великобритания. Ние сме музиканти, космополитни и всъщност, това е нещото, което ни обединява", заяви Лазарова.
Тя каза още, че преходът от цигулка към дирижиране е породен от това, че се е интересувала от ученето на партитури, както и тяхното гледане, и разбиране.
"В един момент аз работех, като концертмайстор в Америка, когато в един момент реших да пробвам просто да науча малко повече за дирижирането, като такова, за да не бъда толкова критична към гост-диригентите, които идваха в този момент", допълни Лазарова.
По думите ѝ, българската музикална школа е на световно ниво и подготовката, която нашите музиканти получават тук, след това им помага много в чужбина. Тя сподели, че след първоаприлския концерт заминава за Манчестър, където също ѝ предстои концерт, и където е главен диригент на Младежкия оркестър а веднага след това ще присъства в Тимишоара, Румъния на честване на 70 годишнина на оркестър "Banatul".
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..