Повече по темата пред Радио София говори д-р Александър Симидчиев, народен представител от Коалиция Демократична България Обединение (от гражданската квота на „Да, България!“).
"Ние въведохме днес в парламентарна зала и преди малко приключи гласуването на първо четене на Закона за изменение на Закона за здравето, в който се предвижда още по-прецизно детайлизиране на това, какво здравният министър може да изпълнява в такива моменти, когато трябва да провежда противоепидемични мерки на територията на държавата", каза д-р Симидчиев.
По думите му, 1 април не бележи края на епидемията, имайки предвид ситуацията в други европейски държави и каза, че: "Около нас навсякъде инфекцията се активира и реактивира наново".
Той изтъкна разликите между нас и останалите държави, че при тях има значително количество новозаразени, но здравните им системи са абсолютно съхранени и каза:
"Най-ниско ваксинираната от тях със 76% е съседна Гърция. Докато ние с 30% ваксинирани, ако се получи подобно реактивиране на инфекцията на нашата територия, това ще значи отново болниците да бъдат претоварени, отново лекарите да имат нескончаеми дежурства, отново да имаме повишена смъртност, просто защото, като общност не сме подготвени. Имунната система на голяма част от нашето общество не е подготвена да се срещне отново с нов вариант на този вирус".
Той каза още, че:
"Светът приема противоепидемични мерки и ги спазва в значителна степен. У нас дори да има такива мерки ги спазваме спорадично, ако въобще ги спазваме. Тоест, опитваме се да хитруваме по отношение на вируса".
Относно това, дали новия щам Омикрон е по-заразен, но за сметка на това се преболедува по-леко, д-р Симидчиев каза, че при налагане на мерки, като маски вирусът трябва да може да оцелява и неговата адаптивна еволюционна стратегия е той да стане по-заразен и поясни:
"Тоест, трансмисивността, или леснотата на заразяване еволюционно се бута в посока той да бъде все по и по-заразен. Друг еволюционен императив той няма. Тоест, дали ще бъде по-леко или по-тежко е в рамките на случайността".
По темата се включи и проф. Пенка Петрова, микробиолог и молекулярен микробиолог, професор, доктор на науките и директор на Института по микробиология „Стефан Ангелов“, при БАН, от 2020 г.
"Ние вече две години живеем с мерки, донякъде на цялото общество това му омръзна. И затова, голямо облекчение е отпадането на мерките и аз приветствам това решение на здравното министерство", каза проф. Петрова.
Тя допълни, че от друга страна ние сме рекордьори по ниска степен на ваксиниране на населението, което е продиктувано от факта, че скептицизмът към политическата система се е прехвърлил и върху учените и научните факти.
"Може би нямаше и много активна ваксинационна кампания. Ние предпочетохме да дадем 36 хиляди жертви, отколкото да се ваксинираме", допълни проф. Петрова.
Тя каза още, че със сигурност няма да успеем да ликвидираме пандемията така, както успешно са го направили западноевропейските страни. Проф. Петрова призова хората да използват този спокоен период за да се ваксинират, за да си осигурят спокойна есен и зима.
"Моето честно мнение е, че маските на закрито няма нужда да продължават да се носят, тъй като все-пак сме непрекъснато в контакт с хора, и след като така е решило здравното министерство има резон", добави проф. Петрова.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността, по-значителни в следобедните часове. На изолирани места в североизточните и планинските райони ще превали краткотраен дъжд, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад. Сутринта ще е прохладно, а максималните температури ще бъдат между 26° и 31°, в София -..
За втора поредна година Националният туристически фестивал на Българския туристически съюз събира природолюбители от цяла България в подножието на връх Мальовица. От 11 до 13 юли, в местността “Мечата поляна в Курортен комплекс “Мальовица“, ще стартират организираните в три поредни дни дейности. Събитието е част от честванията на 130..
Днес беше подписан стратегически договор между най-голямата специализирана акушеро-гинекологична болница у нас - СБАЛАГ "Майчин дом“, и УМБАЛ "Рахила Ангелова“ в Перник . Проф. д-р Иван Костов, изпълнителен директор на СБАЛАГ „Майчин дом“, и г-н Емил Ненков, директор на МБАЛ „Рахила Ангелова“, сключиха споразумение, което предвижда пълно поемане на..
Летните месеци, високите температури, следствие от климатичните промени, влияят по различен начин на здравето ни. Кожата е най-големият орган в човешкото тяло и първият, който е в пряк контакт със слънчевите лъчи и атмосферните влияния. Тя служи като бариера, предпазваща тялото от външни фактори и играе ключова роля в терморегулацията. Кожата..
Преди дни Институтът за пазарна икономика публикува свой анализ "Реформирай болничната карта в кратки стъпки: Случаят с общинските многопрофилни болници“. Изследването е провокирано от факта, че България е сред водещите страни в ЕС по брой болници и легла на глава от населението, но това не се отразява на качеството на услугите. Пред..
Десето юбилейно издание на Международния филмов фестивал в Бургас предстои да започне тази събота. Събитието ще продължи до 18 юли. Фестивалът се нарежда сред най-значимите събития в културния календар на град Бургас и е един от водещите филмови форуми в България и Черноморския регион. Още от създаването си през 2016 г. фестивалът предлага на своите..
Парк "Врана“ затвори врати за посетители. Столичната община официално се оттегли от управлението и поддържането на парка, като достъпът до него от страна на граждани е забранен за неуточнен период. До затварянето се стигна след като в понеделник кметът Васил Терзиев обяви, че очаква до 17.30 часа на 9 юли отговор от областната управа за това..