Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев: Опитваме се да хитруваме по отношение на вируса

Снимка: БГНЕС

От 1 април 2022 г. отпадат противоепидемичните мерки, като носене на защитна маска за лице на закрити обществени места, спазване на физическа дистанция, ограниченията в броя на лицата, които могат да посещават едновременно обекти на закрито, ограничение при осъществяване на присъствено обучение във висшите училища и др.

Повече по темата пред Радио София говори д-р Александър Симидчиев, народен представител от Коалиция Демократична България Обединение (от гражданската квота на „Да, България!“).

"Ние въведохме днес в парламентарна зала и преди малко приключи гласуването на първо четене на Закона за изменение на Закона за здравето, в който се предвижда още по-прецизно детайлизиране на това, какво здравният министър може да изпълнява в такива моменти, когато трябва да провежда противоепидемични мерки на територията на държавата", каза д-р Симидчиев.

По думите му, 1 април не бележи края на епидемията, имайки предвид ситуацията в други европейски държави и каза, че: "Около нас навсякъде инфекцията се активира и реактивира наново".

Той изтъкна разликите между нас и останалите държави, че при тях има значително количество новозаразени, но здравните им системи са абсолютно съхранени и каза:

"Най-ниско ваксинираната от тях със 76% е съседна Гърция. Докато ние с 30% ваксинирани, ако се получи подобно реактивиране на инфекцията на нашата територия, това ще значи отново болниците да бъдат претоварени, отново лекарите да имат нескончаеми дежурства, отново да имаме повишена смъртност, просто защото, като общност не сме подготвени. Имунната система на голяма част от нашето общество не е подготвена да се срещне отново с нов вариант на този вирус".

Той каза още, че:

"Светът приема противоепидемични мерки и ги спазва в значителна степен. У нас дори да има такива мерки ги спазваме спорадично, ако въобще ги спазваме. Тоест, опитваме се да хитруваме по отношение на вируса".

Относно това, дали новия щам Омикрон е по-заразен, но за сметка на това се преболедува по-леко, д-р Симидчиев каза, че при налагане на мерки, като маски вирусът трябва да може да оцелява и неговата адаптивна еволюционна стратегия е той да стане по-заразен и поясни:

"Тоест, трансмисивността, или леснотата на заразяване еволюционно се бута в посока той да бъде все по и по-заразен. Друг еволюционен императив той няма. Тоест, дали ще бъде по-леко или по-тежко е в рамките на случайността".


По темата се включи и проф. Пенка Петрова, микробиолог и молекулярен микробиолог, професор, доктор на науките и директор на Института по микробиология „Стефан Ангелов“, при БАН, от 2020 г.


"Ние вече две години живеем с мерки, донякъде на цялото общество това му омръзна. И затова, голямо облекчение е отпадането на мерките и аз приветствам това решение на здравното министерство", каза проф. Петрова.

Тя допълни, че от друга страна ние сме рекордьори по ниска степен на ваксиниране на населението, което е продиктувано от факта, че скептицизмът към политическата система се е прехвърлил и върху учените и научните факти.

"Може би нямаше и много активна ваксинационна кампания. Ние предпочетохме да дадем 36 хиляди жертви, отколкото да се ваксинираме", допълни проф. Петрова.

Тя каза още, че със сигурност няма да успеем да ликвидираме пандемията така, както успешно са го направили западноевропейските страни. Проф. Петрова призова хората да използват този спокоен период за да се ваксинират, за да си осигурят спокойна есен и зима.

"Моето честно мнение е, че маските на закрито няма нужда да продължават да се носят, тъй като все-пак сме непрекъснато в контакт с хора, и след като така е решило здравното министерство има резон", добави проф. Петрова.

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50