По думите му, не само ковид ситуацията е била неблагоприятна, но и самата зима е била оскъдна откъм сняг, като чак към края на февруари е имало по-обилни снеговалежи.
"Ако говорим само за сезона долу в рамките на гр. Сапарева баня, снегът не влияе, разбира се. Дадеността, която имаме с минералната вода е основният фактор, но все-пак не малка част от туристическите обекти се намират в района на курортно селище Паничище и в района на Седемте рилски езера. Там изключително много оказва влияние снежната покривка", каза Гелев.
Той допълни, че в границите на гр. Сапарева баня сезонът е бил на около 60% в сравнение с минали години, като приходи и посещаемост и каза още, че социално по-рентабилен винаги е бил летният сезон заради природните дадености в района.
Гелев сподели, че и войната също е дала отражение на туризма, и че в момента има настанени 22-ма бежанци от Украйна, като допълни, че напливът към момента не е голям.
Калин Гелев ще бъде участник в започващата на 31.03 2022 г. в Сандански Среща на общините от Република България и Република Северна Македония, попадащи в обхвата на Програмата за трансгранично сътрудничество в периода 2021-2027 г. По думите му, срещата е от особена важност за пограничните райони и се надява, че това ще спомогне за реализирането на инфраструктурни проекти, които свързват развитието на общините.
Относно срещата се включи и Димитър Бръчков, кмет на община Петрич и член на УС на НСОБГ. Той каза, че целта на срещата е да затвърди постигнатите резултати между граничните общини на Република България и Република Северна Македония.
"Рамката до този момент и занапред на трансграничните програми обхваща близо пет региона от двете страни на границата", допълни Бръчков и каза още, че този вид среща колаборира с националната политика за сближаване на двете държави и народи.
Относно добрите практики, Бръчков сподели, че до този момент програмният период е бил свързан с енергийна ефективност и това, което е важно за развитието на туризма. Той каза още, че това, което ще се таргетира занапред е интегриран подход за икономическо развитие на територията на двете гранични общини на двете републики, както и, че ще продължават да развиват отношенията на логистично ниво.
По думите му, изграждането на новия граничен пункт "Клепало" между община "Струмяни" и община "Берово", ще даде допълнителна възможност за мобилност и логистика между двете държави. Той добави още, че на регионално ниво се работи по-лесно и няма това напрежение между хората, което е на политическо ниво.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...