Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български учени изследваха миграцията на застрашени хищни птици в Египет

Националната олимпиада по орнитология ще се проведе след 13 г. прекъсване

3
Египетски лешояд
Снимка: Pixabay

На птиците и на знанията за тях е посветено едно много интересно събитие Национална олимпиада по орнитология, която ще се проведе съвсем скоро.

Елица Иванова от комуникационния екип на Българското дружество за защита на птиците „успешно маневрира в логистиката между 16 организации за опазването на египетския лешояд на три континента и преподаването на йога“.

Тя се завърна преди дни с екипа си от пътуването до Суец, град в североизточен Египет.

„Нашата работа там беше свързана с изследването на миграция. За първи път се изследва по този начин миграцията около Суецкия канал. Бяхме в пустинята на Суец и изследвахме мигриращите, реещи, хищни птици“, споделя тя, като обясни, че този вид е все още застрашен.

Българското дружество за защита на птиците координира всички процесите, които се случват на тези три континента.

„Основните заплахи са различни в различните райони. На Балканите все още отровите са основния бич, заради който птиците изчезват. Не само лешоядите! Стараем се да минимизираме заплахите, за да няма този рядък спад на популацията, защото това е една от най-бързо изчезващите птици на света“, каза орнитологът.

Пестицидите са едни от най-големите врагове на птиците и са „невидимата заплаха“, срещу която организацията също се бори. Неконтролируемото използване на пестициди и нелегалния внос, който хората често ползват за лична употреба, също са от основните проблеми.

В средата на този месец ще се проведе Националната олимпиада по орнитология след прекъсване от 13 години.

„Сега олимпиадата се завръща благодарение на проекта „Живот за пеликана“, но всички наши проекти, които се занимават с опазване на емблематичните видове, ще бъдат включени в тази олимпиада. Ще я подкрепят, за да може тя та се върне в България“, добави изследователката.

Олимпиадата е насочена главно към деца от пети до осми клас, на които е предоставена много допълнителна литература, тестове и информация. Деца участващи преди години в тези олимпиади, сега са водещи експерти в областта на орнитологията.


Гергана Пейкова и Елица Иванова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ветровито с вероятност от превалявания

Атмосферното налягане ще е около средното за септември.    Днес облачността ще бъде разкъсана, а в следобедните часове предимно значителна. Главно в Предбалкана и планинските масиви в Югозападна България слабо ще превали. През деня ще духа вятър от изток-североизток, като той ще бъде слаб до умерен. Минималните температури ще са между 8° и 13°,..

публикувано на 18.09.24 в 07:15

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06