Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български учени изследваха миграцията на застрашени хищни птици в Египет

Националната олимпиада по орнитология ще се проведе след 13 г. прекъсване

3
Египетски лешояд
Снимка: Pixabay

На птиците и на знанията за тях е посветено едно много интересно събитие Национална олимпиада по орнитология, която ще се проведе съвсем скоро.

Елица Иванова от комуникационния екип на Българското дружество за защита на птиците „успешно маневрира в логистиката между 16 организации за опазването на египетския лешояд на три континента и преподаването на йога“.

Тя се завърна преди дни с екипа си от пътуването до Суец, град в североизточен Египет.

„Нашата работа там беше свързана с изследването на миграция. За първи път се изследва по този начин миграцията около Суецкия канал. Бяхме в пустинята на Суец и изследвахме мигриращите, реещи, хищни птици“, споделя тя, като обясни, че този вид е все още застрашен.

Българското дружество за защита на птиците координира всички процесите, които се случват на тези три континента.

„Основните заплахи са различни в различните райони. На Балканите все още отровите са основния бич, заради който птиците изчезват. Не само лешоядите! Стараем се да минимизираме заплахите, за да няма този рядък спад на популацията, защото това е една от най-бързо изчезващите птици на света“, каза орнитологът.

Пестицидите са едни от най-големите врагове на птиците и са „невидимата заплаха“, срещу която организацията също се бори. Неконтролируемото използване на пестициди и нелегалния внос, който хората често ползват за лична употреба, също са от основните проблеми.

В средата на този месец ще се проведе Националната олимпиада по орнитология след прекъсване от 13 години.

„Сега олимпиадата се завръща благодарение на проекта „Живот за пеликана“, но всички наши проекти, които се занимават с опазване на емблематичните видове, ще бъдат включени в тази олимпиада. Ще я подкрепят, за да може тя та се върне в България“, добави изследователката.

Олимпиадата е насочена главно към деца от пети до осми клас, на които е предоставена много допълнителна литература, тестове и информация. Деца участващи преди години в тези олимпиади, сега са водещи експерти в областта на орнитологията.


Гергана Пейкова и Елица Иванова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля професионалната..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34