Под купола на Ларгото фотографът Йордан Симеонов показва проекта си “Портрет на София”, в който главни герои са жени, които се казват Софѝя и живеят в София, съобщиха от Столичната община.
Изложбата е портрет на града през историите на тези героини от различни поколения и с различни професии и занимания. Чрез фотографиите жените разкриват своята специална връзка с името Софѝя и града, в който живеят.
„Да, градовете се разпознават най-вече по сградите и архитектурата, но има нещо много лично за всеки един град и това е културата на хората, които живеят в него. Йордан Симеонов е направил нещо изключително – уловил е тези хора, които живеят в София и носят името на града. Когато се раждаш в един град, не само ти ставаш част от него, но и градът става част от теб. Тази магия, това преплитане са уловени в проекта“, каза заместник-кметът Мирослав Боршош при откриването на изложбата.
„София е връзката между идеите и материята. Аз имах нужда от тази идея точно сега. Вложих своите желания, очаквания, мечти в този проект, но интуитивно, несъзнателно. В мен има вроден интерес към човешката природа, към съдържанието на хората. Имам чувството, че от нас зависи какво ще видим в живота. Ако виждаме хубавите неща, ще живеем по-щастливо“, сподели Йордан Симеонов, който снима професионално за в. "24 часа".
Присъстващите на откриването гледаха късометражен филм за проекта, заснет и режисиран от Добрин Кашавелов.
Изложбата се реализира с подкрепата на Столичната община и може да бъде разгледана до 10 април.
По данни на НСИ заетите лица в България на възраст между 55 и 64 години са 632 000 през третото тримесечие на 2024 г.. Те са 70% от населението в същата възрастова група. 10 000 българи на възраст над 65 г. са се регистрирали в Бюро по труда . 42% от регистрираните безработни са на 50+ години – или близо 62 000 души. 7 хиляди от тази..
Един от общинските културни институти в столицата - този в Надежда, днес в духа на празника на труда - 1 май, организира почистване и освежаване на фоайето на институцията. “Решихме да оправим културата като започнем от Културния дом в ОКИ “Надежда”. Пълно е с хора - имаме цигулари, диригенти, режисьори, контрабасисти, челист, оперен певец. Хора,..
Етап 6 от реконструкцията на ул. "Опълченска“ от бул. "Александър Стамболийски“ до бул. "Сливница“, налага промяна на движението в района, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От 02.05.2025 г. до 30.05.2025 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. "Опълченска“ между бул. "Сливница“ и бул. "Тодор Александров“..
Честването на Априлското въстание и празника на град Копривщица се провеждат ежегодно на 1 и 2 май на площад “20-ти Април“ в града. За първи път отбелязването на празника става през 1926 г. Събитието се случва на площад “20 април” пред констицата на героите от Априлското въстание и днес за 99 път се отбелязва възстановка на тези паметни дни от 1886..
1 май е известен като Ден на труда, но и като Ден на българската пощенска марка - На 1 май 1879 година са пуснати в обращение първите пет български пощенски марки - "сантимите", както са известни тогава. Били са поръчани от руския княз Владимир Александрович Черкаски, който е управлявал гражданските дела в България при Главнокомандващия..
След месец интензивна лабораторна работа екипът на Театър-студио 4хС кани публиката на премиерата на “Apparatus” – новият спектакъл на американската хореографка и режисьорка Бека Хобак. “Основните ми впечатления от града са всъщност от театъра и как нещата се случват там и че има едновременно промяна и заедно с това е един порив за продължаване..