На 4 април 2022 г. в Страсбург беше открита пленарната сесия на Европейския парламент (ЕП), която ще продължи до 7 април 2022 г. Сред приоритетните й теми са закрилата на деца бежанци от Украйна, сигурността и отбраната на ЕС и финансирането на енергийната инфраструктура.
Повече по темата пред Радио София говори евродепутатът Илхан Кючук, член на Комисията по външни работи на ЕП. По думите му, Европарламентът играе много съществена роля не само по отношение на санкционната политика, а и като цяло той се явява онзи глас, който трябва да даде посоката на движение на ЕС.
„Санкциите са една от големите новини през последно време. Те ще продължават, те ще се засилват, защото единствения начин, по който ЕС може да окаже най-пряка подкрепа към Украйна освен финансовата помощ, която дава е наистина чрез налагането на санкции“, каза евродепутатът.
Той допълни, че те ще имат своите последствия както към Русия, така и към самия Европейски съюз, като по-зависимите от руски газ икономики ще ги усетят по-осезаемо.
„За първи път геополитиката върви ръка за ръка с климатичните промени“, каза Кючук и добави, че промените заедно с търсенето на алтернативни източници за европейската икономика (основно енергийна) се оказват голямо предизвикателство. Той каза още, че:
„Тези две кризи и ковид кризата, както и инвазията на Русия в Украйна показаха недъзите, но дадоха и много възможности на европейския проект“.
Относно санкциите към Русия, той каза, че трябва да сме търпеливи, защото те няма да сработят от само себе си и другото важно е те да бъдат изпълнявани в пълния им обем от държавите членки, а третият елемент на санкциите е да няма припокриване.
Според евродепутата, Стратегическият компас, приет от министрите на ЕС и одобрен от Европейския съвет миналата седмица, очертава плана за действие на ЕС за "защита на неговите граждани, ценности и интереси и принос към международния мир и сигурност".
„От друга страна отношенията със САЩ се оказват ключови. До сега във външната политика на САЩ от времето на Хилъри Клинтън на първо, второ и трето място беше Китай, а някъде на четвърто и пето беше Русия“, каза Кючук.
По думите на евродепутата, сегашните геополитически процеси се отразяват и на Западните Балкани, като те също усещат тежестта на кризата и справедливо поставят въпроса за по-бързата интеграция. Той каза още, че:
„Стратегически интерес е на ЕС и на България включително, страните от Западните Балкани да бъдат част от това цивилизационно пространство, което осигурява сигурност, свобода и просперитет“.
Илхан Кючук сподели, че Република Северна Македония до голяма степен е покрила очакванията на копенхагенските критерии и има желание да продължава с реформите.
Още подробности можете да чуете в звуковия файл.
През 2024 г. Столичната община инвестира 1 млн. лева в закупуване на техника за Общинско предприятие "Паркове и градски градини", съобщиха от Столичната община. През тази година бяха закупени също самосвал с кран за товарене на зелени отпадъци, водоноска за поливане на цветята и миене на алеи, комбиниран багер за почистване на езера, отстраняване..
В София е регистриран нов случай на маймунска вариола. Това показват данните на Столичната регионална здравна инспекция за изминалата седмица, предаде БТА. От началото на годината в страната има регистрирани още два случая на болестта - през юни и в началото на декември. При маймунската шарка заразяването е възможно чрез близък контакт с..
Слонът AI (ИИ, изкуствен интелект) влезе и в кабинетите на дизайнерите. Тенденциите от последните 1-2 години ще продължат развитието си, но навсякъде, където се дискутират теми за съвременния дизайн въпросът за тази технология остава незаобиколим, коментира пред БНР-Радио София Маргарит Ралев , арт директор и създател на Българска дизайн..
В края на 2024 г. технологичния гигант Google представи квантовия чип Willow , който е голям само 4 см , но от научната общност се определя като „умопомрачителен“. Чипът е способен да извършва сложни изчисления, които иначе биха отнели милиарди години . "Постижението е важен пробив в квантовите компютри – обясни пред БНР-Радио София..
Благодарността е път към щастието . А само щастлив мозък може да си постави цели, които да имат стойност за него. Трябва да си припомним ролята на благодарността и да си съставим списък с неща, за които сме благодарни . Това ще ни припомни с колко хубави неща сме богати. Благодарността и нещастието не могат да съжителстват в една..
Столичната община организира новогодишен концерт на пл. „Княз Александър I“, който ще зареди жителите и гостите на града с празнично настроение и ще направи посрещането на 2025 година специално. Програмата ще започне в 21.30 ч. с младия талант Филип Донков. В празничната нощ на сцената ще се качат и някои от най-обичаните имена на българската музикална..
В оригинален вид е възстановен фонтанът, който се намира в центъра на градина "Буката", разположена в района между бул. "Скобелев и "Пенчо Славейков, до бул. "Прага", недалеч от баня "Мадара" в София. Дейностите са възложени и финансирани от съобщиха от Столичната община. Възстановяването е извършено под контрола на реставратори от Регионалния..