Изместването на руската форма на кирилица с българската вече е обявено като стремеж на правителствено ниво. Миналият месец по предложение на Божидар Божанов се изготвиха промени за страниците на институциите, които да използват българска кирилица.
Защо е важно да използваме българската форма на кирилица и какви са разликите между двата шрифта разказват дизайнерите Светослав Симов и Николай Петрусенко.
„Това е все по-установяваща се форма в нашата идентичност и дизайн, ние се отъждествяваме с нея. Българската форма на кирилица има по-разнообразен силует, а това подпомага четивността“ – коментира Николай Петрусенко.
Голяма част от шрифтовете, които дизайнерите предлагат, имат българска форма, с която са разпознаваеми на пазара.
▲ Светослав Симов и Николай Петрусенко
Калоян Петров, който е продуктив директор, е един от защитниците за това, българската кирилица да бъде използвана основно в сайтовете, а и не само.
Той разказа как руската форма, известна и днес, е от времето на цар Петър I, когато се въвеждат малки букви, които са умалени главни. У нас малките се приближават до ръкописните.
„Основното разграничаване от руската форма и мигрирането към българската започва през 50-те години на XX век. По много причини, навярно политически и икономически, този процес не е бил докаран докрай, тъй като в дигитализацията ни е много по-лесно да използваме различни шрифтове, докато в аналоговия свят поръчването дори на други букви, които изглеждат по-различни, така че да бъде отпечатвана една книга с българската ѝ форма, е доста по-скъп процес“ – обясни пред Радио София Калоян Петров.
В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..
Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“. Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт на изпълнителите от Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..
Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..
Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..