Изместването на руската форма на кирилица с българската вече е обявено като стремеж на правителствено ниво. Миналият месец по предложение на Божидар Божанов се изготвиха промени за страниците на институциите, които да използват българска кирилица.
Защо е важно да използваме българската форма на кирилица и какви са разликите между двата шрифта разказват дизайнерите Светослав Симов и Николай Петрусенко.
„Това е все по-установяваща се форма в нашата идентичност и дизайн, ние се отъждествяваме с нея. Българската форма на кирилица има по-разнообразен силует, а това подпомага четивността“ – коментира Николай Петрусенко.
Голяма част от шрифтовете, които дизайнерите предлагат, имат българска форма, с която са разпознаваеми на пазара.
▲ Светослав Симов и Николай Петрусенко
Калоян Петров, който е продуктив директор, е един от защитниците за това, българската кирилица да бъде използвана основно в сайтовете, а и не само.
Той разказа как руската форма, известна и днес, е от времето на цар Петър I, когато се въвеждат малки букви, които са умалени главни. У нас малките се приближават до ръкописните.
„Основното разграничаване от руската форма и мигрирането към българската започва през 50-те години на XX век. По много причини, навярно политически и икономически, този процес не е бил докаран докрай, тъй като в дигитализацията ни е много по-лесно да използваме различни шрифтове, докато в аналоговия свят поръчването дори на други букви, които изглеждат по-различни, така че да бъде отпечатвана една книга с българската ѝ форма, е доста по-скъп процес“ – обясни пред Радио София Калоян Петров.
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..
Sofia Summer Fest се завърна, а екипът на "Добър вечер, София“ бе на мястото на откриването. Началото положи отново звездата на българската естрада Васил Найденов. “Тази професия е трудна и в този занаят трябва да се доказваш от съвсем млад до дълбока старост, но най-важното нещо е да можеш да преодоляваш себе си“ , каза певецът...
"София – европейска столица на спорта“ и Столична община канят почитателите на планината и нейната прохлада на "Витоша Летен Фест, 2025". Единайстото издание на спортния празник е на 13 юли, неделя пред хижа "Момина скала" и включва плининско колоездене и планинско бягане с атрактивен награден фонд, туристически поход, безплатен алпийски тролей над..
Въпреки динамичните събития около казуса, в момента нещата вървят в положителна насока, тъй като от вчера става ясно, че областният управител е поел ангажимент имотът да не бъде продаван. За мен това е стъпка в правилната посока. Разбира се, работата няма да спре до тук, има още много път да се извърви, така че отговорността на институциите тепърва..
Кметът на Слатина Георги Илиев коментира във Фейсбук темата за държавния имот с адрес бул. “Цариградско шосе” 125, който бе разчистен от граждани, а след това влезе в списък с държавни имоти с отпаднала необходимост. Във Фейсбук той написа следното: “Днес проведох среща и получих уверение от областния управител Стефан Арсов, че държавният имот с..