На 15 април 1935 г. е подписан „Пактът Рьорих“, който е международен договор за защита на културните ценности, както по време на война, така и в мирно време. По повод на това днес честваме Световния ден на културата.
„Културата и изкуството са изключително важна част, която понякога сме склонни да приемаме за даденост, но в различни кризисни ситуации установяваме, че това не е точно така“, каза арх. Даяна Николова, специалист по опазване на паметници с културно значение от Сдружение за градски политики и част от фондация "Ново архитектурно наследство":
„Аз бях изключително впечатлена, когато в първите дни от войната в Украйна имаше кадри на хора, които опаковат паметниците така, че да ги опазят максимално много от потенциални щети. Фактът, че има хора, които дори с риск за живота си, се обръщат към тези обекти и се опитват да ги запазят, показва колко ценни са те, защото културата е нещото, което ни прави такива, каквито сме“.
Архитектът споделя, че не всички истории „са приятни за спомняне“, но това не означава, че те не трябва да бъдат оценявани и опазвани.
Като добавя, че хилядолетната история на София ни носи „безкрайно богатство от наследство и понякога го приемаме за даденост“:
„Всъщност културното наследство е нещо живо. Обекти, които до вчера не са приемани за ценни, с течение на времето се оказват много показателни за определен период. Архитектурата много добре онагледява обществено политическия строй, социалните нагласи, изключително добър признак за това как са живеели хората, как са взимали решения“, обясни специалистът.
Архитектът обясни, че необходимостта, да се идентифицират обекти на културното наследство от периода след 1944 г. в София, е залегнала в редица стратегически програмни документи. Това изследване е една първа крачка в тази посока.
„Ние имаме представители на едни световни архитектурни тенденции, изградени в този период и беше необходимо, да се направи обзорен преглед и да се откроят обектите, които са най-ценни и в същото време тези, които имат най-голям риск да се загубят“, добави арх. Даяна Николова.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..