Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са обществените нагласи спрямо управляващите?

Снимка: Радио Видин

Изследване на „Алфа Рисърч“ проведено на 11 април 2022 г. съвместно с БНТ сред 450 пълнолетни българи показва обществените нагласи спрямо управляващите. Повече подробности по темата споделиха пред Радио София социологът Павел Вълчев и политологът Борис Попиванов.


По думите на социолога Павел Вълчев от Агенцията са социални и маркетингови проучвания, нагласите към управляващата коалиция са нарастващо критични, като според проучването 35% от анкетираните пълнолетни българи изразяват позитивна оценка за дейността на управляващата коалиция, докато 58% дават по-скоро негативна оценка.

„Това, разбира се не бива да се прехвърля автоматично върху това, дали имаме някаква предизборна ситуация, или не, тъй като, когато говорим за избори трябва да си даваме сметка, че говорим за ситуация, в която от една страна самите политически партии имат някакъв интерес, или желание за такива избори, а ако погледнем ситуацията в момента, партиите от управляващата коалиция трудно може да се очаква, че ще имат някакви по-различни, особено в позитивен план позиции, спрямо настоящите си“, каза Вълчев.

Той допълни, че:

„От друга гледна точка опозиционните партии, може да се каже, че няма дори да подобрят резултатите си. Не може да се очаква, че те ще изпаднат в някаква до толкова благоприятна ситуация, че да могат да влязат в управлението на страната“.

Вълчев каза, че се наблюдава повишена критичност към управляващата коалиция, но няма ситуация, която предполага предсрочни избори, както и, че няма обществено-социално напрежение. По думите му, според проучването сред симпатизантите на четирите партии в коалицията най-висока оценка за нея дават привържениците на "Продължаваме промяната", като по-скоро позитивно е отношението на 88,5% от тях. Следват тези на "Демократична България" – 73%, докато в БСП са поляризирани – 44% одобрение и 44% неодобрение

и накрая при симпатизантите на "Има такъв народ" има доминираща критичност – 33% положителни оценки, срещу 58% отрицателни.

Вълчев сподели, че най-голям оптимизъм има по темите свързани с промените в Закона за здравето, забраняващи ограничителните мерки във връзка с ковид – 42%, а най-песимистични са очакванията за военната помощ за Украйна – една 20%.

Във връзка със сътресенията в коалицията и възможни ли са предсрочни избори кментар направи политологът Борис Попиванов. 

Той каза, че проблемът като цяло е, че все-още на голяма част от българското общество не са ясни кои принципи са обещани, за да може да се прецени дали се спазват или не и уточни:

„Коалицията не задава достатъчно ясен път, достатъчно ясна посока, в която да върви и на чиято база ние да оценяваме кои са по-важните, и кои са по-маловажните проблеми в нея“.

Той каза още, че това, което парадоксално е в плюс на правителството е, че никой не иска да дойде на неговото място и, че ГЕРБ предпочитат това правителство да остане още известно време, защото не се чувстват готови да поискат неговото място, тъй като те самите са в криза.

Относно заплахите на БСП за излизане от коалицията Попиванов коментира, че социалистите биха направили всичко възможно да останат в коалицията и правителството да не падне, защото ръководството на БСП в лицето на вицепремиера Корнелия Нинова има основателни притеснения, че след едно евентуално излизане от правителството, резултатът за тях ще бъде по-нисък от преди и възможностите, които имат в момента няма да ги имат в бъдеще.

Относно стоте дни давани от обществото на кабинета от началото на прехода, Попиванов каза:

„Според мен 100 дни като цяло са някакъв мит в българската политика, че обществото ги дава. Всъщност, още от първия ден всяко правителство е обект на огромни очаквания, на огромен натиск от най-различни места. И този натиск е оправдан в много отношения, просто защото българските граждани, българският бизнес, всички имат основанието да изискват от управляващите много-повече от онова, което им се е предлагало до този момент“.

По думите на Попиванов, до този момент липсва ясна стратегия и правителствена програма как да се излезе от непосредствения шоков кризисен момент и как да се начертае някакъв път за развитие, който да преодолява или частично да компенсира сега съществуващите дефицити.

Той каза още, че представителството на интереси в България се е свило изключително много и на последните парламентарни избори е регистрирана най-ниската избирателна активност в историята на българската демокрация, а новите политически проекти все-още не вдъхват надежди, че биха се превърнали в нещо значимо, което би пренаредило цялото политическо пространство.

„Това е шанс за настоящия кабинет да коригира настоящата си линия, но заедно с това и много тъжно за българската политика. Като че ли ние не можем да излъчим убедителни политически инициативи именно в момент, когато те са особено необходими“, заяви политологът и допълни, че много е спешно това правителство да проведе разговор помежду си и изцяло да промени стила на политика, стила на своите послания, и да се опита да бъде по-различно от това, което е било през последните 130 дни.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45