Божидар Янев ни кани на разходка из някои от емблематични софийски улици и търси събеседници, които да ни въведат в тайните им:
Стефан Огнянов разказва за най-късата софийска пешеходна уличка "Малко Търново", част от бившата Сахат махала, където е имало кула с часовник:
"Това, което прави улицата емблематична е нейната история. Кулата в горната ѝ част е била там до началото на ХХ век. Според княгиня Мария Луиза, баща ѝ редовно е посещавал бар "Луна". Най-голямата тайна е вратата на ДС, която води към килиите, където са били задържани т.н. "врагове на народа".
От Златния фонд на БНР слушаме и Мариус Донкин с картината на ул."Леге", описана от Йосиф Хербст
"В какво се превърна старата живописна улица? Познавам Обербауера и не вярвам някоя земна сила да го накара да възпее сегашната, която прекръстих на "леке"...да въстанем против вандалите, които продължават да обезобразяват милата ни улица. Свърталище на хиени, чакали и други зверове, наричани "борсови посредници". Тази паплач се храни с недоубити левове."
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...