„Приготовленията за празника Великден протичат през цялата Страстна седмица. На самия Велики понеделник легендата разказва, че Исус Христос е влязъл в Йерусалимския храм. Това е денят, в който в евангелието се говори за проповедта на Исус в храма и изреченото от него проклятие на безплодната смокиня, която е символ на човешката душа, непознаваща молитвата и не носеща духовни плодове“, каза гл. ас. д-р Иглика Мишкова, етнолог от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей (ИЕФЕМ) при БАН.
Тя споделя, че най-наситения с обреди и обичаи ден е Велики четвъртък. Обикновено тогава се боядисват първите червени великденски яйца, с първото яйце бабата чертае кръст на челото на детето за здраве, подновява се кваса, замесва се тестото за великденския хляб. Пърото яйцето се оставя пред домашната икона.
„Може би в Софийско са най-популярни тези малки хлебчета “яйченик“ или “кукла“, който се приготвят украсени с по едно червено или бяло яйце, с усукано около тях тесто. Като те се подготвят или за първия гост, или за кумовете", каза д-р Иглика Мишкова.
Етнологът обясни, че в софийските села по-трудно „модерният хляб – козунакът“ си проправя път и в голяма част от селата са се правели старите хлябове, великденски краваи, харман и др.:
“Има една традиция в Долна Баня, която не е изчезнала все още. Има запазена традиция да се правят специални изписани яйца, които са декорирани с пискюли от разноцветна вълнена прежда. Те се наричат „титанчета“ или “подкитеничета“.
В музея има отворени ателиета и творчески работилници за деца за писани великденски яйца, които ще могат да се посещават до четвъртък.
Във втория ден от седмицата темата за парламентарните разговори отново е във фокуса на дискусията в предаването "Форум". Още от темите: "ПП - ДБ" организира разговори в парламента с МЕЧ, "Има такъв народ" и "Алианс за права и свободи" за приемането на декларацията за санитарен кордон около санкционирания от САЩ и Великобритания Делян Пеевски и..
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. По този повод екип от Клиниката по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия в София ще извършва безплатно измерване на кръвна захар и консултации с пациенти. Желаещите да се консултират могат да го направят на 14 ноември, от 9.00 до 12.00 часа, във фоайето на..
Само преди дни отвори врати обновеното педиатрично отделение в Многопрофилната болница за активно лечение в Ботевград . Средствата за ремонта на отделението са дарени от множество фирми и Община Ботевград. За реновирането на отделението своя принос има и Фондация „За доброто“ и тяхната инициатива “Светулка”, която си е поставила за цел да помага за..
През следващите два дни в столицата ще се състои Национална кръгла маса “Политиките за енергийна ефективност на сградите: в търсене на устойчивост, качество и предвидимост“, организирана от Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект и Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия в партньорство с Коалиция „Да обновим България“ и Асоциацията на..
В предаването "Радиокафе“ гостуваха Момчил Атанасов – пиано и басистът Християна Вълкова от Open Source Trio, за да разкажат за новата си музикална пиеса "Flow". Те вече имат издадени два албума, но по оношение на концепцията за стила музика, който определя звученето им, все още имат екзистенциални спорове, шеговито разкри Момчил Атанасов...
На заседанието на 14 ноември Столичният общински съвет ще гласува предложението в район "Лозенец" улица да носи името на Милчо Левиев, 5 години след смъртта на големия български музикант. Докладът е внесен от районния кмет Константин Павлов и общинския съветник Веселин Калановски. Двамата вносители напомнят, че Милчо Левиев (1937-2019)..
Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти само с българска музика. Първият концерт ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо студио на БНР. Ще звучат „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков. Ще гостуват двама даровити музиканти – цигуларят Стоимен..