Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъдат ли забранени вносът и развъждането на американски норки?

Снимка: ЕPA/БГНЕС

Относно проекта на забрана за внос и развъждане на американски норки за ценни кожи пред Радио София говори Стефан Димитров от НПО “Невидими животни“. По думите му, скандални кадри от лошите условия във фермите показват, че животните са затворени в малки клетки и се нападат едно-друго, нараняват се, и се стига до канибализъм.

От най-голямата ферма за норки до Стара Загора правят някои критични забележки, една от които е, че тя е регулярно проверявана както от български, така и от европейски контролни органи, а липсата на каквито и да е нарушения говорят за това, че фермата е изградена и функционира изцяло в съответствие с българските и европейските изисквания за животновъден обект.

“За този сертификат “welfare”, който споменават, че фермата притежава искам да спомена, че този сертификат всъщност не е нищо повече от корпоративен камуфлаж, който е разработен от и за индустрията, и чиято единствена цел е да запази фермите за норки такива, каквито са без никакви съществени промени”, каза Димитров.

Той допълни, че причините да се убиват животни за направата на модни аксесоари от кожите им са неоснователни и, че част от норките биват убивани в газови камери зимата, а някои от тях се оставят за разплод. Освен това каза, че при посещение от представители на НПО “Невидими животни” те не са били допуснати във фермата.

“Жалби са подавани, но тепърва предстои да се проведе проверка, в която реално да бъдем допуснати, да видим сами за себе си и да можем да посочим на проверяващите къде са нарушенията, и да видим как точно се провеждат тези проверки”, сподели Димитров.

По думите му, американската норка се развъжда от около 200 години, което е малък период за направата на селекция, която да не се размножава естествено в природата и даде за пример Испания, където се води борба с огромна дива популация от американски норки и държавата плаща за да се справи с проблема.


“В мотивите на заповедта, която МОСВ издаде се цитира едно научно проучване, което е направено, където с фотокапани около Стара Загора, около фермата за норки са били направени 1600 записа на дивите животни, които са в местността и при тях се вижда, че норката е на трето място като най-често срещан хищник около Стара Загора”.

По темата се включи и Радостина Захариева, експерт в отдел “Биологично разнообразие“ в МОСВ. По думите й, аргументът, че клетъчно отглежданите норки не се размножават в природата е несъстоятелен, тъй като има регистрирани норки в 24 държави на ЕС, а в 19 от тях има установени устойчиви популации.

“Американската норка има средна продължителност на живота около 10 години в природата и сами разбирате, че това е един доста дълъг период от време, тоест, тук има още допълнителен риск. Фактът, че има забрана в толкова много страни в Европа показва, че този вид така или иначе е заплашващ за биологичното разнообразие“, каза Захариева.

Тя сподели, че ако този бизнес бъде закрит към настоящия момент не се предвиждат компенсации от държавата, а заповедта предвижда забрана за размножаване и внос, и не предвижда определен период за забрана за отглеждане.

Стефан Димитров призова гражданите да изпратят становище до МОСВ за да подкрепят заповедта за забрана и да бъдат затворени фермите за норки. Това може да стане на сайта https://zanorkite.bg/

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атаките над Иран показаха, че за САЩ Израел е по-важен военен съюзник от НАТО

12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..

публикувано на 04.07.25 в 16:30