Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петиция призовава за спиране на търсенето на природни богатства в Понор планина

Снимка: fb/ Туристическо дружество Понория

Туристическо дружество "Понория" инициираха петиция до Министерството на енергетиката с призив “Долу ръцете от Понор планина!” да се забранят всякакви дейности по търсене, проучване и добив на подземни богатства в защитените от закона планински райони.

Повече подробности по темата пред Радио София споделиха Радослав Зарков, председател на УС на дружество "Понория" и Димитър Куманов, член на УС на Риболовен клуб "Балканка".

По думите на Радослав Зарков, първата информация е от 4 март 2022 г. публикувана на страниците на “Държавен вестник”, където се казва, че е започнала процедура по издаване на разрешение за проучване и търсене на метални подземни богатства.

“Самият факт, че се издава разрешително за търсене и проучване, това означава, че това има, защото в България се знае всичко къде какво има в подземните недра, подземни богатства още от дълбокия социализъм. И това е сигурна гаранция, че първо ще бъде одобрено търсенето и проучването, и второ, после автоматично процедурата ще премине в добив на подземното богатство”, каза Димитър Куманов.


Той изтъкна още, че в България повече от 10% от цялата територия е отдадена за проучване и търсене на природни богатства. Зарков сподели, че цялата територия на Понор планина попада в защитена зона по „Натура 2000“ за местообитанията на птиците по европейски директиви, а отделно има защитена местност за планински пелин, където изрично е забранено търсене и добив на подземни богатства.

Отделно по думите на Куманов, Петроханското плато осигурява питейната вода за Враца, Монтана, Берковица и Вършец. Освен това каза, че от друга страна реките, които текат оттам изчезват, а те захранват 90% от водоизточниците на Своге и самата Искрецка река и едно замърсяване би довело до невъобразими последици.  

“Защитена зона “Западна Стара планина и Предбалкан” по директивата за местообитанията, има едно много странно нещо, което е в заповедта за обявяването на тази зона. А то е, че там е забранен добивът на подземни богатства и строителни материали”, каза Куманов и допълни, че едновременно с това не е забранен добивът на метални полезни изкопаеми, който е по-вреден от този на строителни материали.

По думите му, при самото проучване има опасност да се премине през уранови скали и водоносни хоризонти с което да се отровят подпочвените води. Първата стъпка от протеста е електронна петицията, която е подписана до момента от около 200 човека.

“Изчакваме да видим какви ще са следващите официални стъпки на Министерството на енергетиката и когато приемем, че сме събрали достатъчно количество подписи ще я входираме”, заяви Зарков.

„В мига, в който се появят действия от страна на Министерството на околната среда и водите за съгласуване на такъв проект независимо дали ще искат оценка за съвместимост, или ще кажат, че няма нужда от такава, ще започнат и протестите“, каза Куманов. Той допълни, че:

„Съществуващата ни стратегия за развитие на минната индустрия не е подложена на екологична оценка и оценка на съвместимост, както се изисква и от нашето законодателство и от европейското“.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мерят безплатно кръвното в три преходни софийски метростанции

В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..

публикувано на 25.11.24 в 19:16

"Форум", 25.11.24: Цунгцванг и пат в едно - българските политици знаят как

В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..

публикувано на 25.11.24 в 18:45
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10