Фестивалът ще бъде открит от Милица Гладнишка с биг-бенда на Ангел Заберски, а финалната точка ще постави Салвадор Собрал. Той е един от интересните акценти в богатата галерия от гостуващи изпълнители тази година. Именно той донесе първата победа за Португалия в Евровизия през 2017 година с най-високия сбор точки в историята на конкурса за песента “Amar Pelos Dois (Love for Both Of Us)” – една красива нежна песен, с много джаз нюанси, никакви ефекти, в която главен герой бе мелодията.
Роден в Лисабон в знатен португалски род, от малък започва да се явява на певчески конкурси, когато е на 20 е финалист в португалската версия на „Мюзик айдъл“. Живял е няколко години в САЩ, учи в Барселона, още преди да бъде избран да представлява Португалия на Евровизия, е един от ярките нови музиканти с аспирации към джаза. Салвадор Собрал печели и вота на журито, и вота на зрителите на конкурса Евровизия въпреки че е с болно сърце и само месеци след това преживява сърдечна трансплантация. За щастие, успешна. През 2021 излиза следващия му албум (четвърти), наречен “bpm” (beats per minute). Съвсем естествено, заглавието е свързано с личната му история, защото „именно ударите на сърцето в минута ни даряват живота, така е и с бийтовете в музиката, те й дават живот“.
Ако говорим обаче за хедлайнер на фестивала, може би това е барабаниста Били Кобъм, определян от мнозина като най-добрия в сферата на фюжъна, Роден в Панама, на 3 години се мести със семейството си в Ню Йорк. След известно време в армията (като барабанист, естествено), обикаля Щатите като част от бедна на Хорас Силвър, като успоредно има музикални „забежки“ с Шърли Скот, Джордж Бенсън и друго. Няколко месеца свири в джаз-рок комбо-то Dreams с братята Брейкър и китариста Джон Абъркомби Следва присъединяване към фюжън групата на Майлс Дейвис (участва и в някои знакови записи с Майлс, като “Like-Evil”).
Напуска по свое желания, за да се присъедини към "Mahavishnu Orchetrsa", където има повече свобода в търсенето на границите на фюжъна. С времето Били Кобъм решава, че му е време да създаде своя собствена формация и така се появява "Spectrum"… Следват години на свобода и избор на проектите, към които да се присъедини Свири с Питър Гейбриъл, после една година изследва бразилския джаз; прави за кратко акустичен квартет “Nordic” с трима норвежки музиканти…експериментира, тръгва в различни посоки. През 1998 спомага за създаването формацията “Jazz is dead”, с която прави версии на “Grateful Dead” , но с джаз уклон. Несравним е в смесването на джаза с рока. Има свое запазено място в залата на славата.
От същото поколение е друг изключителен джазмен – пианистът Джордж Кейбъл, който идва с Банско със своя квартет.
На пресконференцията дистанционно се включи Дмитро Радзетски, един от двамата братя, създатели на “РАДЗ бенд”, които идват със своята формация – авангардни, обичащи експериментите, свирят на специално създадени китари, работили са с Франк Запа Бенд, King Crimson, вокалиста на "Nazareth", но обичат да се доближават до света на съвременната (класическа) музика. Създатели са на първия в Украйна оркестър за импровизация.
Любо Денев разказа за проекта си с много интересната (и красива, и напомняща Джулия Робъртс) певица от “Ереван Арпи Алто”.
От Германия идва квартета “Soulcrane”, воден от тромпетиста Матиас Швенглер, от Израел – певицата Дафна Леви, от Италия – друга прекрасна вокалистка Ада Монтеланико.
Гранддамата на българския джаз Камелия Тодорова също ще има своя вечер, в която ще представи специална нова програма, за която ще ви разкажем отделно.
Отново, както на миналото издание, ще има и сцена на младите изпълнители, която сега ще прерасне в Лятна джаз академия, защото трябва „и младите да влязат в джаза“, както каза Илияна Щерева, председател на УС на асоциацията „Фестивалите в България“. За същността на тази академия емоционални говори проф. Стефка Оникян.
Кметът на Банско, Иван Кадев подчерта важността на Банско джаз фестивала за града като основно събитие от такъв калибър, но с усмивка припомни и другите събития, подготвени за гостите на курорта през летните месеци – Фестивал на училищните оркестри (за първи път), Опера на открито, Пирински рок вечери, Уникално Банско, фестивала за планинарско кино…та чак до маратона “Pirin Ultra”.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..
С около 7% се увеличават с всяка следваща година събраните разделно отпадъци от опаковки, спрямо предишната година. По време на празниците този процент нараства до 20%, каза пред Радио София Ива Стефанова- мениджър комуникации в една от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. "Хубаво е, че освен, че хората консумират повече,..
До 5 януари 2025 г., в Националния дворец на културата се провежда 38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал. По традиция жителите и гостите на столицата могат да посетят класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. Тази вечер ще се състои "Новогодишен джаз..
От 1 януари 2025 г. за 9 от 24-те столични района влиза в сила забрана за отопление с твърдо гориво . Първи под ограничението попадат "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". От 2029 г. рестрикцията ще важи и за всички останали райони на София. Обикновено нискоемисионни зони се..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната, която на този етап ще е и единствената на Балканите. Пред БТА Илия Григоров, един основателите ѝ, разкри, че производствената мощност край София е за около 20 000..
Пътят до местността "Златните мостове" е почистен перфектно, съобщи пред БНР-Радио София слушател от ски зона на Витоша. Лош обаче достъпът до хижите "Боерица", "Бор", "Офелиите", "Кумата" и други. "Видях машини, закъсали по пътя. Те са за градски условия, с гребла. Всички сили се хвърлят по основния път, но хижите са изоставени",..
Мики и Чарли имат собствено детско шоу, в което представят фокуси, танци, куклен театър и още забавления. Тяхна голяма радост и специалност е да посрещат коледните празници с децата от различни детски градини, занимални и училища. Забавлението, което носят на малчуганите в тези зимни дни, е безмерно. " С Чарли се запознахме 99-а година на жълтите..