Фестивалът ще бъде открит от Милица Гладнишка с биг-бенда на Ангел Заберски, а финалната точка ще постави Салвадор Собрал. Той е един от интересните акценти в богатата галерия от гостуващи изпълнители тази година. Именно той донесе първата победа за Португалия в Евровизия през 2017 година с най-високия сбор точки в историята на конкурса за песента “Amar Pelos Dois (Love for Both Of Us)” – една красива нежна песен, с много джаз нюанси, никакви ефекти, в която главен герой бе мелодията.
Роден в Лисабон в знатен португалски род, от малък започва да се явява на певчески конкурси, когато е на 20 е финалист в португалската версия на „Мюзик айдъл“. Живял е няколко години в САЩ, учи в Барселона, още преди да бъде избран да представлява Португалия на Евровизия, е един от ярките нови музиканти с аспирации към джаза. Салвадор Собрал печели и вота на журито, и вота на зрителите на конкурса Евровизия въпреки че е с болно сърце и само месеци след това преживява сърдечна трансплантация. За щастие, успешна. През 2021 излиза следващия му албум (четвърти), наречен “bpm” (beats per minute). Съвсем естествено, заглавието е свързано с личната му история, защото „именно ударите на сърцето в минута ни даряват живота, така е и с бийтовете в музиката, те й дават живот“.
Ако говорим обаче за хедлайнер на фестивала, може би това е барабаниста Били Кобъм, определян от мнозина като най-добрия в сферата на фюжъна, Роден в Панама, на 3 години се мести със семейството си в Ню Йорк. След известно време в армията (като барабанист, естествено), обикаля Щатите като част от бедна на Хорас Силвър, като успоредно има музикални „забежки“ с Шърли Скот, Джордж Бенсън и друго. Няколко месеца свири в джаз-рок комбо-то Dreams с братята Брейкър и китариста Джон Абъркомби Следва присъединяване към фюжън групата на Майлс Дейвис (участва и в някои знакови записи с Майлс, като “Like-Evil”).
Напуска по свое желания, за да се присъедини към "Mahavishnu Orchetrsa", където има повече свобода в търсенето на границите на фюжъна. С времето Били Кобъм решава, че му е време да създаде своя собствена формация и така се появява "Spectrum"… Следват години на свобода и избор на проектите, към които да се присъедини Свири с Питър Гейбриъл, после една година изследва бразилския джаз; прави за кратко акустичен квартет “Nordic” с трима норвежки музиканти…експериментира, тръгва в различни посоки. През 1998 спомага за създаването формацията “Jazz is dead”, с която прави версии на “Grateful Dead” , но с джаз уклон. Несравним е в смесването на джаза с рока. Има свое запазено място в залата на славата.
От същото поколение е друг изключителен джазмен – пианистът Джордж Кейбъл, който идва с Банско със своя квартет.
На пресконференцията дистанционно се включи Дмитро Радзетски, един от двамата братя, създатели на “РАДЗ бенд”, които идват със своята формация – авангардни, обичащи експериментите, свирят на специално създадени китари, работили са с Франк Запа Бенд, King Crimson, вокалиста на "Nazareth", но обичат да се доближават до света на съвременната (класическа) музика. Създатели са на първия в Украйна оркестър за импровизация.
Любо Денев разказа за проекта си с много интересната (и красива, и напомняща Джулия Робъртс) певица от “Ереван Арпи Алто”.
От Германия идва квартета “Soulcrane”, воден от тромпетиста Матиас Швенглер, от Израел – певицата Дафна Леви, от Италия – друга прекрасна вокалистка Ада Монтеланико.
Гранддамата на българския джаз Камелия Тодорова също ще има своя вечер, в която ще представи специална нова програма, за която ще ви разкажем отделно.
Отново, както на миналото издание, ще има и сцена на младите изпълнители, която сега ще прерасне в Лятна джаз академия, защото трябва „и младите да влязат в джаза“, както каза Илияна Щерева, председател на УС на асоциацията „Фестивалите в България“. За същността на тази академия емоционални говори проф. Стефка Оникян.
Кметът на Банско, Иван Кадев подчерта важността на Банско джаз фестивала за града като основно събитие от такъв калибър, но с усмивка припомни и другите събития, подготвени за гостите на курорта през летните месеци – Фестивал на училищните оркестри (за първи път), Опера на открито, Пирински рок вечери, Уникално Банско, фестивала за планинарско кино…та чак до маратона “Pirin Ultra”.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..