По думите й, тази новина стана повод за поредното разделение в нашето общество, но в основата най-накратко казано проблемът не е политически, социален, икономически, или дори религиозен а се крие в това, че обстановката в Йерусалим е много усложнена в момента. Това е довело до едностранно решение на израелската полиция да ограничи достъпа въобще в стария град, а достъпът до храма е намален 10 пъти.
„Това, като знак в никакъв случай е би трябвало да се интерпретира, като някакво предзнаменование, или нещо, което да помрачи празника. Напротив, бих казала, че в последно време твърде много свикнахме да получаваме този огън“, каза Дамянова и допълни:
“Възкресението се очаква и ще настъпи във всеки един храм, където и да се намира той по света. Благодатният огън, неговото слизане е едно свидетелство. Свидетелство за това, че Бог още дава време на нашето човечество да обърне внимание на моментите, които са важни за нашето спасение”.
Тя допълни, че е имало години, в които Благодатният огън не е бил вземан чрез делегация и каза, че тази традиция не е от дълго време у нас и, че пребиваването по светите места е вълнуващо, но ние не трябва да изместваме радостта от празника и да не пропуснем това време във вълнения, които да пренебрегнат празника и да го посрещнем разделени.
Дамянова сподели, че във всяка църква се пази Благодатният огън и той е свидетелството за наша вяра и за това, че Бог чува молитвите ни нееднократно. Освен това каза, че трябва да се молим за здраве, мир, смирение и надежда, което да изпълва дните ни и да прогонваме всякакви моменти на разделение там, където ги няма.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..
BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..
Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..