Влад Нанка е роден през 1979 г. в Букурещ. Завършва Фотография и Кино в Националния университет за изкуство в Букурещ. Стефка Цанева се занимава с кураторска и образователна дейност в сферата на съвременното изкуство. Завършила е Скандинавистика и медийни науки в университета "Хумболт", Берлин и сравнително изкуствознание в НБУ, София.
Изложбата носи името „Карта на света, както той го вижда", с размишление върху въпроса на кого принадлежи бъдещето.
"Това е моята втора изложба, в която аз работя върху идеята за реколозинирането на различни планети. Първата изложба беше наречена "Сувенири от Земята", която се концентрираше върху това какво е важно да съберем с нас като сувенири от тази планета. За първи път тогава излязох с позицията, че декоративното изкуство е може би по-важно от изящното", каза в студиото на Радио София Влад Нанка. Заедно с него гостува и Радостин Седевчев – един от ръководителите на проекта "Суперпозиции" 2.
Нанка добави, че в „Карта на света, както той го вижда" трябва да си представим един различен свят.
"И този свят ще бъде различен, защото ще бъде воден от жени. Идеята ми е, че не е задължително това ново начало да се случи на нова планета, то би могло да стане и тук на Земята", каза авторът на изложбата.
Когато подготвя изложбата си, Нанка преоткрива две авторки, останали в периферията на историята на изкуството и архитектурата в България и Румъния - Величка Белиева и Хенриета Далавранча-Гибори.
Величка Белиева е автор на скулптурата пред Националния стадион "Васил Левски" на жена с баскетболна топка. Нанка я преобразява, като добавя в ръката на жената не топка, а планета.
Хенриета Далавранча-Гибори е работила в Балчик.
"Взимам отделни елементи от архитектурата и ги поставям в друг контекст. В случая това са малки, мащабни моделчета - малки фигури, които представляват човешкия мащаб в архитектурните рисунки", каза Влад Нанка.
Изложбата може да бъде видяна до край на месец май.
Подробности можете да чуете в звуковия файл
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..