Примабалерината Силвия Томова за гостуването в зала 1 на НДК на балета на Старозагорската опера със "Спящата красавица", с който се отбелязва нейната 45-годишнина на сцената, тя ще бъде в ролята на феята Карабос:
"Обикновено всички, които репетират с нашата трупа си казват "това е чудо". Но чудото е резултат на нашата любов и нашето страдание. Започнахме от гола поляна. В рамките на 5 година имаме прекрасна балетна многонационална компания, всички искат да си работят в трупата, към нея има световен интерес.
За съжаление се превърнахме във вид стокообмен, имаме предложения, които няма да можем да изпълним и ще ги предоставим на други колеги от България, които имат нужда да пътуват.
Последното нещо, за което разговаряме с хореографи и педагози са парите. Голяма част от тях правят голям жест към нас от уважение - нашите възможности са несъвместими с това, което получават отвън.
България продължава да има добро име в балета благодарение на марката на Варненския балетен конкурс, който вече го няма. Нашите приятелства с другите балетисти оттогава, всеки цени високия професионализъм, това е важно, за да си познат в световната балетна ниша.
На 31 май в НДК представяме "Спящата красавица", ще покажем един изключителен спектакъл. Гостува ни звездата на Виенски театър. Ще направим малък празник за моите 45 години на сцена. Ще се движа актьорски, макар че Карабос има своите танци. Моята лична история със "Спящата красавица" е кармична, тя ми бе дипломната работа, беше голяма чест.
Оттогава този балет ми е останал близко до сърцето, изтанцувала съм много феи, Аврора. Смятам, че това е един от балетите на балетите, ако се танцува в пълната му версия. Мисля че няма родител или учител, които да не четат и разиграват тези сценки. Така може да се представи и на най-мъничките. Това е приказка-чудо. Много мистика има в нея, много неща, в които да вярваме ежедневно, непрекъснато, да спазваме тези уроци, правила, канони."
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..