“Очаква ни страхотна среща с музиката на Моцарт. Голяма меса в до минор и то във вариант, в който се опитваме да го представим по начин, по който реално може би е бил най-близко до Моцарт, или поне до това, което той е искал да направи. Никой не може да претендира какво един композитор иска да направи с музиката си, как да бъде изпълнена. Аз най-малко”, коментира Добройков.
Той допълни, че представянето на музиката на цялата меса ще бъде исторически информирано, а лично той за първи път се среща с произведението.
“Просто минавайки през всичко ми отне около седмица, само за да разбера кой инструмент кога трябва да свири. Органът кога се включва, кога не се включва… Това пак по мое усмотрение съм го решил спрямо оркестрацията, спрямо гласоводенето, спрямо всичко”, каза Добройков.
По думите на диригента, много често в България се изпълнява много по-тежка музика, която е различна по стилистика от Моцарт и поясни:
“Присъства Моцарт, присъства Бетовен, Бах и т.н., но тежината на свиренето или на изпяването, която е натрупана с годините изпълнение на главно такава музика е трудно да бъде отсята, да бъде намалена. И аз се улавях толкова пъти последните две седмици, казвайки на оркестъра: “По-кратко, по-леко, по-малко, по-тихо, не фразирайте толкова, не избивайте звука по такъв начин, че да дразни от общия формат на музиката”. Това е едно от главните неща, които помогнаха за достигането на някакво много добро ниво според мен”.
Той допълни:
“Успяхме за няколко дни да влезнем в тази сфера на звука, в която всичко е много по-различно от това, което сме свикнали до момента с традиционната навсякъде романтична музика”.
Добройков сподели, че от 2013 г. работи с Държавна Опера – Пловдив, където е един от диригентите, а едно от интересните неща, които предстоят там е балетът “Ана Каренина”, където се следват груби сюжетни линии от произведението на фона на музиките на повечето от симфониите на Чайковски.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..
Започна описването на щетите след големия пожар в Костинбродско. В района се стигна до евакуация и обявяване на частично бедствено положение заради огнената стихия. Десетки са пострадалите семейства от засегнатите места – селата Опицвет, Безден и Богьовци. Местните подозират, че пожарът е тръгнал от военния полигон в Сливница заради учение, което..
Измамници се представят за комисари от ГДБОП, звънят с искане потребителите да изтеглят или да преведат големи суми в тяхна сметка. Измамната схема се състои в обаждане от измамник, който твърди, че е служител на ГДБОП и предупреждава за изтеглен бърз кредит на името на жертвата. “От дирекция “Киберпрестъпност” в ГДБОП получихме множество..
Рехабилитацията на тротоара и паркинга на кръстовището на улиците “Оборище“ и “Черковна“ бяха проверени от район "Оборище", съвместно с възложителя ЦГМ. Дейностите се извършват по програмата на ЦГМ за възстановяване на градската среда, с част от парите, събрани от платеното паркиране в централния район на столицата. Рехабилитацията е в процес и има..
Близки и приятели ще си кажат последно сбогом с Тодор Славков през днешния 24 юли. Поклонението ще бъде от 10.00 ч. в ритуалната зала на траурен комплекс "Мира" в София, съобщава "24 часа". Тодор Славков почина на 21 юли в село Асен. Според разследването, внукът на Тодор Живков се е застрелял със законно притежавано оръжие – 22-калибров револвер...
През днешния ден преди обяд по-значителна облачност ще има над източните райони, като превалявания все още ще има в Североизточна България. В останалата част от страната ще бъде слънчево, съобщават синоптиците от Националния институт по метеорология и хидрология. След обяд главно над планинските райони ще се развие купеста облачност и на отделни..
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..