"Всъщност река с такава име... няма на автентичните карти на Тайланд и Бирма. То е измислено от американците. На местните карти я наричат Хве Яй (голям поток), която води началото си от планината Тенасерим и се влива в Маеклон.
Водач ни е живеещият вече 26 години в страната израелец Мацко Арел, който въпреки че е женен за тайландка и имат три деца, по закон, не може да получи местно гражданство.
От Банкок се отправяме на джип към границата между Бирма и Тайланд. В началото пресичаме обработена земя. Минаваме край оризища, кокосови и бананови плантации, малки селища с едноетажни жилища. Много от тях са покрити със нанизани на пръчки бананови листа. Дори там, където отглеждат скъпото тиково дърво, цялата продукция - мебели, корпуси на яхти, дори предмети от листата и къси клони, са за продан. Тиковите фабрики са кралски. Там всеки местен младеж може да учи безплатно резбарство, срещу задължението да работи 20 години по специалността. Хората, с които се срещаме, са крайно бедни, въпреки, че всичко е евтино.
Пътят ни е през джунглата, по реката. Първият ни „хотел“ са колиби на брега на реката. До тях има и топъл извор и гейзер с гореща вода, където поставяме сурови яйца в кошничка от листа. След 5 минути те са сваряват във водата от гейзера. Удоволствие е да се топнеш в реката, а след това в топлия басейни край извора. За европеец е трудно да свикне с влажното и топло време. Попадаме на тайландската Нова година или празникът на водата. Към реката върви шествие с фенери и статуя на Буда , която периодически обливат с вода, с накъсани в нея листенца от рози и други дъхави цветя.
Продължаваме на бамбукови салове. Купуваме чувалче с храна за слонове, които се разхождат край бреговете. От скоро има закон за „пенсиониране на слоновете“. Те са изпълнявали всякаква селскостопанска или дърводобивна работа, а сега се разхождат край брега и са атракция за нас, които от саловете им подаваме банани, парчета цвекло, захарна тръстика и др. вкусотии от чувалчето. Те с достойнство поемат подаръка с хобота си и го поднасят към устата си. Не слоновете, а маймуните са агресивни. Опитват да отмъкнат каквото успеят от чувалчето ни.
Към каскадата водопади води коларски път. Долу е част от резерват и национален парк. Нагоре пътеката се стеснява, а в скалите са изсечени стъпала. Лиани служат като парапети. Водопадът „Белият слон“ е най-високият от водопадите и е с ледена вода. Стигам върха, но скалата не прилича на слон, а само струята на главния водопад е като хобот, а водата страничните - малки бивни. От там има изглед към джунглата и реката. Изминали сме поне стотина километра по нея. Зад нас е плаващият хотел върху салове, който прилича на дракон".
Още подробности можете да чуете в звуковия файл
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..