Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваня Григорова: В правителството има разнобой за минималната заплата

Страната ни да поиска от ЕК право юридическите лица – бизнес, общини, болници, да бъдат върнати на регулирания енергиен пазар, предлага икономическият съветник в КТ "Подкрепа"

Ваня Григорова
Снимка: Личен архив

Трудно е да се каже за какво би стигнала минималната работна заплата. Ако в едно домакинство работят двама възрастни, то може да се счита, че те по-трудно ще попаднат в групата на тежка бедност. При един работещ обаче и при едно дете, домакинството почти със сигурност живее бедно.

Това изтъкна пред Радио София Ваня Григорова, икономически съветник в КТ "Подкрепа".

По думите ѝ производствените разходи са по-големи от отчетена инфлация. Това от своя страна е предвестник на следващи, по-високи нива на инфлация. Спирането доставките на газ към България ще усложни още повече ситуацията. Неминуемото поскъпване на газа може да доведе до фалит на част от бизнеса. Друга част ще повиши цените на крайните продукти, които купуваме.

Възможно отново да прибегнем до компенсации за различни групи (както беше по време на пандемията), но дългосрочно този вариант не е работещ.

По думите на Григорова България може да се съобрази с "Газпром" за начина на плащане (не става дума то да се прави в рубли). Другото е страната ни да поиска от Европейската комисия право юридическите лица – бизнес, общини, болници, да бъдат върнати на регулирания енергиен пазар. Да си припомним, че през 2021 г. ръстът на цените беше причинен именно на отварянето на енергийния пазар.

"Вчера министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков потвърди, че настоява за увеличение на минималната работна заплата на 770 лева. Оказва се, че по този въпрос има разнобой в правителството и министърът на финансите не е съгласен", посочи синдикалният експерт.

Григорова отбеляза още, че не е редно семейство, което кандидатства за социални помощи, да декларира брутния си доход, а не нетния.

Чуйте разговора на Божидар Янев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03