Най-доброто от хартиеното изкуство ще бъде представено в "София Хартиен Арт Фест" от 3 май до 30 ноември 2022 г.
12-ото издание на фестивала е под надслов „Нови хоризонти“.
Програмата е с хибридно съдържание – реално и виртуално, включващо изложби, онлайн дискусия, уъркшопове, онлайн лектория, състезание за юноши, представяне на книга, прожекция на документален филм и пътуващи експозиции.
13-те изложби ще представят няколко важни раздела – Биенале за хартиено изкуство, ретроспекция на "Аматерас" годишен конкурс/ изложба за хартиено изкуство, самостоятелни изложби на наградени автори, двустранни и виртуални изложби.
Важна част от програмата са и съпътстващите събития. Лекторията "Динамика в изкуствата" се явява съществена образователна платформа в сферата на визуалните изкуства. Дискусията за "Ролята на новите технологии в хартиеното изкуство" е от голямо значение за развитието на този раздел в съвременното изкуство, характерен със своята материалност. Различните работилници дават възможност на деца, професионалисти и любители на визуалните изкуства да се запознаят по-дълбоко с определени технологии и възможни начини на интерпретации чрез хартията.
Фестивалът остава верен на почитта си към красивото и екологично изкуство, което е негова отличителна характеристика, но навлиза и в сериозен дебат за новите технологии, които го надграждат и му дават по-широк обхват на взаимодействие с различните публики.
Тази вечер от 18:00 ч. в Регионалния исторически музей - София (РИМ – София) се открива "Арт книга".
Изложбата се представя за трети път от "Сохия Фартиен Арт Фест".
В историята на СХАФ тази изложба е показвана само два пъти - в Централната сграда на РИМ – София (2015) и в Национален исторически музей (2013). Това е рядък формат в хартиеното изкуство, свързан с колекционерски издания, които често надскачат представата за книга и навлизат в територията на обекти с елементи от книгата, като присъствие на типография, калиграфия или използване на материал от стари книги.
Селекцията с 32-ма автори от 14 държави ще представи различни тенденции в това изкуство. Сред утвърдените автори в този раздел са: Вилхелм Шрам – Австрия, Жозефин Таберт и Юта Бард – Германия, Лаура Бехар – Израел, Герда Рицман – Швейцария, Кенджи Сато – Япония, Маня Вапцарова и Веска Абад – България, София Нордман – Аржентина, Елиана Анхина – Бразилия и др.
Програмата включва представяне на авторите в социалните мрежи и уъркшоп за деца на 1 юни в централната сграда на РИМ – София с тема арт книга.
Проектът "София Хартиен Арт Фест" на фондация "Аматерас" е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2022 г.
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..
Най новата книга "Васил Левски: най-добрият ни българин" на проф. Пламен Павлов събира 15 истории за българския Апостол на свободата, за неговите съмишленици, за идеите му и наследството, което оставя. Известният историк, публицист и преподавател вече има 2 книги, посветени на Левски. В тази са отразени редица важни и спорни..