Най-доброто от хартиеното изкуство ще бъде представено в "София Хартиен Арт Фест" от 3 май до 30 ноември 2022 г.
12-ото издание на фестивала е под надслов „Нови хоризонти“.
Програмата е с хибридно съдържание – реално и виртуално, включващо изложби, онлайн дискусия, уъркшопове, онлайн лектория, състезание за юноши, представяне на книга, прожекция на документален филм и пътуващи експозиции.
13-те изложби ще представят няколко важни раздела – Биенале за хартиено изкуство, ретроспекция на "Аматерас" годишен конкурс/ изложба за хартиено изкуство, самостоятелни изложби на наградени автори, двустранни и виртуални изложби.
Важна част от програмата са и съпътстващите събития. Лекторията "Динамика в изкуствата" се явява съществена образователна платформа в сферата на визуалните изкуства. Дискусията за "Ролята на новите технологии в хартиеното изкуство" е от голямо значение за развитието на този раздел в съвременното изкуство, характерен със своята материалност. Различните работилници дават възможност на деца, професионалисти и любители на визуалните изкуства да се запознаят по-дълбоко с определени технологии и възможни начини на интерпретации чрез хартията.
Фестивалът остава верен на почитта си към красивото и екологично изкуство, което е негова отличителна характеристика, но навлиза и в сериозен дебат за новите технологии, които го надграждат и му дават по-широк обхват на взаимодействие с различните публики.
Тази вечер от 18:00 ч. в Регионалния исторически музей - София (РИМ – София) се открива "Арт книга".
Изложбата се представя за трети път от "Сохия Фартиен Арт Фест".
В историята на СХАФ тази изложба е показвана само два пъти - в Централната сграда на РИМ – София (2015) и в Национален исторически музей (2013). Това е рядък формат в хартиеното изкуство, свързан с колекционерски издания, които често надскачат представата за книга и навлизат в територията на обекти с елементи от книгата, като присъствие на типография, калиграфия или използване на материал от стари книги.
Селекцията с 32-ма автори от 14 държави ще представи различни тенденции в това изкуство. Сред утвърдените автори в този раздел са: Вилхелм Шрам – Австрия, Жозефин Таберт и Юта Бард – Германия, Лаура Бехар – Израел, Герда Рицман – Швейцария, Кенджи Сато – Япония, Маня Вапцарова и Веска Абад – България, София Нордман – Аржентина, Елиана Анхина – Бразилия и др.
Програмата включва представяне на авторите в социалните мрежи и уъркшоп за деца на 1 юни в централната сграда на РИМ – София с тема арт книга.
Проектът "София Хартиен Арт Фест" на фондация "Аматерас" е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2022 г.
През днешния ден от 17.30 часа Националният етнографски музей - БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена “ Звездното небе – митология и наука “. Те представлява вълнуващо пътуване в света на звездите от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта . Изложбата събира под един покрив културно и научно наследство в областта на..
Петима младежи на възраст между 15 и 17 години са задържани вчера за побой над момче в района на "Орлов мост", съобщават от МВР. Конфликтът между момчетата е възникнал заради спор за футболни отбори. След подаване на сигнала – около 14.30 ч. вчера, полицейски екипи от Първо РУ незабавно са се насочили към мястото на инцидента, но младежите вече били..
Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..
През днешния ден ще преобладава слънчево време. Атмосферата ще е неустойчива и още около обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. На много места ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 21°,..
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..