Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програмата на Полския инстиут в София за месец май

Якуб Кушлик
Снимка: chopinsociety.org

На националния празник на Полша слушателите на Радио София научиха някои от интересните акцентите в програмата на Полския институт в българската столица за месец май.

"Стремим се да представяме на богата програма, която да запознава българите с културата на Полша. Опитваме се да разнообразяваме и да организираме събития от различни области", каза пред Радио София Светла Каранешева от Института.

През месец май културният център е планирал концерт на полския пианист Якуб Кушлик, лауреат на IVнаграда от Шопеновия конкурс през 2021 г. (в програмата - творби на И.Я.Падеревски и Фр. Шопен).

Отново след пандемията се възобновяват месечните концерти на ученици от Музикалното училище в галерията на института.

За любителите на музиката е и рециталът на пианиста Александър Хинчев „Романтика и импресионизъм“ на 28 май (в програмата – творби на Р. Шуман, Фр. Шопен, К. Дебюси и М. Равел). 

На 16 май ще бъде открита експозиция със снимки на 11 творби на известната украинска народна художничка Мария Примаченко. На 27 февруари в резултат на руска атака е опожарен краеведческият музей в Иванков, Украйна, но са спасени творбите на Примаченко (1908-1997, която е представителка на наивистичното изкуство.

Световноизвестния мюзикъл на Агнешка Ошецка "Когато няма апетит за череши" ще се играе от театър "Алма Алтер" на Експерименталната сцена в института на 12 май.

Не са забравени и планинарите. За тях, както всеки месец, е предвидено също събитие. В последния ден на май бегачът и планинар Деян Петков ще разкаже за едно невероятно приключение от изминалата есен - 39-ия SPARTATHLON - 250 км от Атина до Спарта, които успява да пробяга за малко над 29 чáса, второ най-добро българско постижение въобще.

Полската конституция е втората в света след американската и първата в Европа, отбеляза още Каранешева.
На 3 май поляците отбелязват своя национален празник - Деня на Конституцията от 1791 год. Датата е обявена за национален празник през 1918 г., а през годините на комунизма се отбелязва неофициално. От 1990 г. отново се чества като държавен празник.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Панорамен изглед на София от 1878 г.

Софийски разкази - Ранните срещи на Иван Вазов със София

Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи разходки извън града не бяха възможни" - четем в спомените на поета. "Витошо мила, горо зелена" е..

публикувано на 12.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее репертоара му. Тя ни спомена за семейния им архив и обещах, че книга ще има и тази година тя стана..

публикувано на 12.07.25 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 12.07.25 в 14:00
Екипът на предаването

Най-горещата парти-точка

Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на Кюстендил, Огнян Атанасов : "Това е страхотно място, нямам търпение да дойде 21:30, когато излизаме..

публикувано на 12.07.25 в 09:51
Готови (ли) сме на всичко(?)

Фестивал на приключенията, на изживяванията

Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно събитие на подобно място да се направи без подкрепата на общината, която вижда потенциала. Екипът ни е..

публикувано на 11.07.25 в 19:25

България с рекорден спад в населението сред ЕС през 2024 г.

Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г. населението на страната е възлизало на 7 829 246 души. Населението на Европейския съюз е достигнало 450.4..

публикувано на 11.07.25 в 19:23
Снимката е илюстративна.

Юношите са изправени пред много промени и е нормално да има повече стрес и притеснение

“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с гимназията и този ключов период, свързан с кандидатстването, изпитите и подготовката за тях”. Това..

публикувано на 11.07.25 в 18:45