Какви са най-големите предизвикателства пред журналистите и медиите в днешно време? Подготвени ли са те за отразяване на военни конфликти в суматохата от пропагандни атаки и дезинформацията, която идва през различни канали?
Какви са изводите от анализите и дискусиите по време на форума “Практически аспекти на медийната грамотност”, организиран Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на СУ „Св. Климент Охридски“ заедно с Фонд “Научни изследвания” на МОН и на Българското дружество за връзки с обществеността (БДВО).
Постфактум в Радио София темата коментираха ас. д-р Йордан Карапенчев от ФЖМК, Елена Матеева – изп. директор на БДВО и Екатерина Анчева - директор комуникации в една от големите банки в България.
Новината, че България се изкачва с 21 места в годишния Индекс за свободата на словото на "Репортери без граници" и вече заема 91-во място, не трябва да ни радва, защото методологията за отчет е сменена така, че де факто става дума за различни класации, обърна внимание д-р Карапенчев.
И това място не е за завиждане, преди нас има и латиноамерикански, и африкански държави. Смяната на собствеността на медии, както и новото правителство създават психологическа нагласа у журналистите да се чувстват по-свободни, но нещата не са се променили много.
Това усещане в известна степен се дължи и на бурния политически и обществен живот през последната година и половина, на динамиката, на гражданското участие, включително и през социалните медии, отбеляза Елена Матеева.По думите ѝ, медийната грамотност засяга всеки отделен индивид, както и бизнеса, институциите, различни сектори, затова за нея трябва да се говори и работи всеки ден.
"91-во място не е златна среда. И обществото, и икономиката, финансовият сектор ще се чувстват много по-добре, ще работят много по-ефективно, ако медийната среда предразполага към повече прозрачност, откритост и повече свобода", допълни Екатерина Анчева.
Експертите подчертаха нуждата от информиране от различни източници, проверка на фактите, развиване на критично мислене, отговорност при потребяване на социалните мрежи.
Чуйте целия разговор на Катя Василева.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..