Какви са най-големите предизвикателства пред журналистите и медиите в днешно време? Подготвени ли са те за отразяване на военни конфликти в суматохата от пропагандни атаки и дезинформацията, която идва през различни канали?
Какви са изводите от анализите и дискусиите по време на форума “Практически аспекти на медийната грамотност”, организиран Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на СУ „Св. Климент Охридски“ заедно с Фонд “Научни изследвания” на МОН и на Българското дружество за връзки с обществеността (БДВО).
Постфактум в Радио София темата коментираха ас. д-р Йордан Карапенчев от ФЖМК, Елена Матеева – изп. директор на БДВО и Екатерина Анчева - директор комуникации в една от големите банки в България.
Новината, че България се изкачва с 21 места в годишния Индекс за свободата на словото на "Репортери без граници" и вече заема 91-во място, не трябва да ни радва, защото методологията за отчет е сменена така, че де факто става дума за различни класации, обърна внимание д-р Карапенчев.
И това място не е за завиждане, преди нас има и латиноамерикански, и африкански държави. Смяната на собствеността на медии, както и новото правителство създават психологическа нагласа у журналистите да се чувстват по-свободни, но нещата не са се променили много.
Това усещане в известна степен се дължи и на бурния политически и обществен живот през последната година и половина, на динамиката, на гражданското участие, включително и през социалните медии, отбеляза Елена Матеева.По думите ѝ, медийната грамотност засяга всеки отделен индивид, както и бизнеса, институциите, различни сектори, затова за нея трябва да се говори и работи всеки ден.
"91-во място не е златна среда. И обществото, и икономиката, финансовият сектор ще се чувстват много по-добре, ще работят много по-ефективно, ако медийната среда предразполага към повече прозрачност, откритост и повече свобода", допълни Екатерина Анчева.
Експертите подчертаха нуждата от информиране от различни източници, проверка на фактите, развиване на критично мислене, отговорност при потребяване на социалните мрежи.
Чуйте целия разговор на Катя Василева.
Децата от софийското село Кокаляне най-после ще имат детска градина. Това е едно от не малкото населени места в рамките на София, в които никога не е имало градина. Децата ежедневно пътуват до съседните села Панчарево, Герман или Лозен, за да посещават детско учебно заведение. В края на следващата година се очаква и в Кокаляне да бъде..
Днес отново ще има краткотрайни, временно интензивни валежи от дъжд с гръмотевици. В Северна България ще са на повече места и повече по количество, ще са интензивни, с гръмотевици, съобщиха от НИМХ. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между 8° и 13°, а максималните между 20° и 25°,..
През последното десетилетие броят на медицинските сестри у нас с около една трета. Всяка пета сестра е в пенсионна възраст. Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър. Това се подчерта по време на днешна кръгла маса за проблемите на здравните грижи в България. Въпреки настояването за дългосрочно решение на..
Капсула на времето, съхраняваща специални послания към бъдещите поколения армейски фенове, бе поставена днес в основите на легендарния Сектор Г на стадион "Българска армия“, съобщиха от ЦСКА. Церемонията бе организирана от ЦСКА по случай 77-годишнината от основаването на клуба, която бе чествана на 5 май, и присъстваха легенди и бивши играчи на клуба,..
На 10 май в софийското село Мрамор ще се състои Първият фолклорен фестивал "Шопско веселие". Целта на организаторите от Народно читалище „Св. Иван Рилски-1922” с. Мрамор, е да бъде съхранен и популяризиран българския песенен, танцов и словесен фолклор, както и са се насърчи развитието на културния живот в селото. Очаква се за първото издание..
“Този свят винаги ще има нужда от отцепници, дисиденти, авантюристи, аутсайдери и бунтовници, които задават въпроси и огъват правилата“ Исабел Алиенде. Всичко това със сигурност би могло да бъде казано за руския политик Алексей Навални, лидерът на опозицията извън граница, който “изгоря“ в битката за една друга Русия… Навални е руски..
Няма да се учи задължително религия в клас и свещеници няма да влизат в училище , за да преподават по новия предмет "Добродетели и религии". Това обяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерството на образованието и науката относно програмите за предмета. Концепцията вече е публикувана на сайта на образователното..