5 май е обявен за Световен ден на пулмоналната хипертония през 2012 г. У нас рядкото заболяване засяга близо 500 българи. Един от ключовите симптоми на това заболяване е силният задух, дори при най-обикновени ежедневни задачи, като посиняването на устните и крайниците издава недостига на кислород в човешкия организъм.
Пациентите са зависими от кислородните апарати и от скъпоструваща поддържаща терапия. НЗОК продължава да не финансира кислородните апарати за домашна употреба. Повечето от пациентите в трети и четвърти функционален клас на заболяването се нуждаят от скъпоструваща интравенозна терапия, която също не е достъпна у нас. Това съобщават от "Българско общество на пациентите с пулмонална хипертония".
Днес от 20:00 до 22:00 ч. сградата на Националния дворец на културата в София ще засвети в синьо за седма година, в знак на съпричастност с пациентите, които се борят с тази рядка, нелечима и коварна „болест на сините устни”. Ще бъдат осветени още: Бургас – Мостът в Морската градина; в Русе – сградата на Община Русе и в Хасково – Камбанарията, в близост до монумента „Света Богородица“.
Пулмоналната хипертония оказва негативно влияние върху извършването на ежедневни и рутинни дейности. Може, да бъде предизвикана от някакво болестно състояние (като белодробно или сърдечно заболяване или кръвни тромби) или да се появи без причина. В други случаи причините могат да бъдат вторични, вследствие на друго заболяване. В някои случаи е наследствена, а в други не. Проявява и се в няколко различни форми.
Симптомите на ПХ включват недостиг на въздух и умора, а понякога замаяност и пристъпи на загуба на съзнание. Тези симптоми, могат да се появяват постепенно с времето, което на свой ред, може да доведе до закъснение от страна на пациентите в търсенето на помощ за поставяне на диагноза и лечение. Пациентите намаляват ежедневните си дейности, което води до значително влошаване на качеството им на живот.
Повече от 25 милиона души по света страдат от различни видове пулмонална хипертония.
Още през 1891 пулмоналната артериална хипертония е описана за първи път при проучвания на патологична анатомия, благодарение на немския патолог Ернст фон Ромберг. Световната здравна организация организира през 1973 първата международна конференция за белодробна хипертония в Женева, където е представена първата диагностична класификация.
В десетото юбилейно издание на глобалната кампания през 2022 г. ще се включат над 85 пациентски организации от цял свят.
С тържествена церемония пред паметника на българския революционер Георги Бенковски в Борисовата градина, Столичната община отбеляза 149-ата годишнина от избухването на Априлското въстание. В събитието участваха актрисата Василка Сугарева и квартет "Светоглас", а ученици от 37. СУ "Райна Княгиня" се включиха във викторина с въпроси, свързани..
"Около 45 екипа в момента косят зелените пространства в цяла София. Продължаваме да следим стриктно напредъка. Освен че прави пространствата в града по-красиви и приятни, окосяването е важно и за безопасността и заради процеса по обезпаразитяване през пролетта", заяви кметът на София Васил Терзиев. "В около 30% от дните през април имаше валежи...
На 28.04.2025 г. се навършват 75 години от рождението на писателя, сценарист, кино и театрален режисьор Николай Вълчинов (1950 г. – 2010 г.) Николай Вълчинов е творец от поколението автори, родени петдесетте години на миналия век. Изключителна личност, надарен с талант в почти всички области на изкуството. Той е актьор, режисьор, писател,..
Вокалистката и преподавател в Музикалната академия Адриана Бенова ще издаде албум с авторска музика в края на годината, но вече изпълнява части от него на живо пред публика. Близката изява на "Адриана Бенова Квинтет" - Калин Жечев – пиано, Ясен Василев - китара и Атанас Попов - барабани, със специален гост Борис Таслев – контрабас, ще бъде..
Инициативата "Ден без асансьори" се организира всяка година в последната сряда на месец април. През 2025 година нейното единадесето издание се провежда на днешния ден, сряда, 30 април и може да се осъществи навсякъде – в офиси, търговски центрове, обществени блокове, паркинги, университети и други обществени или частни сгради. Национален..
Проект #ReKosh - интелигентен контейнер с AI технология за събиране и класификация на пластмасови бутилки и кенчета на Техническия университет е отличен в конкурса "Най-добър младежки стартъп“ и с награда на Столичната община. Проектът стартира през 2021 г. и е първият инженерен проект за Денис Исметов. Заедно с Александър Кочев представиха..
Почти цялата площ на защитената местност "Алдомировското блато" беше засегната от пожар, възникнал на 16 април . В резултат на инцидента е унищожена значителна част от растителността и местообитанията в блатото , съобщиха от Министерството на околната среда и водите. Блатото е разположено в землището на с. Алдомировци, община Сливница,..