Какви са измеренията на храбростта в българската история и в нашето съвремие? Кои са примерите за безпрецедентна проява на храброст, за които не бива да забравяме, не е останало място в учебниците или изобщо не знаем?
С какви геройства могат да ни вдъхновяват българските патриоти и днес?
Всичко това са въпроси, на които с удоволствие се опита да отговори на Гергьовден Стоян Тачев. Той е от сдружение "Българска история", автор е на книгите "Непобедимата конница: Първа конна дивизия в битката за Добруджа", "1885. Спомени на съвременници", "1876. Спомени на съвременници".
В студиото на Радио София той припомни житейски и исторически факти, свързани с дейността на опълченеца Димитър Петков, донесъл товар с патрони в критичен момент и спасяването на другарите му е коствало китката на едната ръка. По-късно той става журналист и политик; лекарят д-р Стефан Черкезов на 26 години през 1963 г. спасява 47 души от горящ автобус, с цената на собствения си живот; бесарабският българин Георги Ангелов, който участва в Сръбско-българската война; юначеството на Стефан Чернев от с. Стойките, Смолянско по време на Балканската война и други.
"Тези саможертви не е самоцел. Българите са вярвали в просперитета и по-доброто бъдеще на страната ни. Храбростта е рожба на любовта – любовта към отечеството, към семейството, към родния край. Тя може да се прояви по всяко време, и днес, особено в критични ситуации. Това, което ни тласка напред са ценностите", подчерта Стоян Тачев.
Чуйте разговора с него в звуковия файл."Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..