Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Орденът "За Храброст" е първият и най-важният за военните ни герои

Военният орден "За Храброст" е най-старият и най-разпознаваем орден в историята на Третото Българско царство.

Орден за храброст, Снимка: Държавен архивИсторията му започва през 1879 година, когато първата българска конституция на Княжеството е приета от Учредителното събрание в Търново. В Член 58-и от този най-висш документ е записано, че "Титли за благородство и други отличия, също и ордени, не могат да съществуват в Българското Княжество." Това практически прекършва наградната система още в зародиш.

Въпреки това, член 59-и позволява на Монарха да учреди един-единствен орден за заслуги по време на война и само за военни лица. Именно по този начин се създава и Военният орден, който бива официално учреден на 1 януари 1880 година като единствената официална българска награда, присъждана изключително за военновременни заслуги.

Към Военния орден за храброст е причислен и Войнишкият кръст на Военния орден "За Храброст" - една от най-често връчваните български награди.

С този знак за храброст за били удостоени хиляди войници - както българи, така и чужденци, като отличие за проявена самоотверженост и себеотрицание по време на шестте войни, в които участва Българската армия между 1877 и 1945 г., а също така и по време на гражданските конфликти в началните години на Княжеството.

"Орденът "За Храброст" не само е първият създаден, той е най-известният в страната и най-важният", подчерта пред Радио София Христо Христов, уредник в отдел "История" на Националния исторически музей.

Първите няколко десетилетия той е правен в чужбина – Австро-Унгария, Германия, Франция. Едва през 1944-1945 г. емисията е изработвана в български ателиета.

Всеки, който е проявил геройство, не е пропуснат, предложен е от специалния Кавалерски съвет за награждаване, одобрен е от владетеля и е получил орден.

С войнишкия орден са награждавани и цивилни – лекари, фелдшери, свещеници.
С офицерския е удостоено и Самарското знаме.

Чуйте разговора с експерта, за да научите още за историята, степените, производството и разликата на двата ордена за храброст.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Група “Последно повикване“ с премиера на новия си сингъл “Щастието на пеперудите“

Чуйте повече за новата песен в разговора на Мартен Роберто в звуковия файл .

публикувано на 15.05.25 в 17:34

Самоков 2050 – подреден, удобен за младите и икономически стабилен

В Самоков се провежда форум, посветен на бъдещето на общината през следващите 25 години. Форумът се организира от Регионалния съвет за развитие на Самоков и бе открит от председателя на РСРС Сотир Немов и кметът на общината Ангел Джоргов. Двамата бяха гости и в предаването "Радиокафе“, което днес се излъчи от Самоков. "За нас е важно да имаме..

публикувано на 15.05.25 в 17:14

От 19 май сметосъбирането в осем столични района може да спре

Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май, предупредиха две от почистващите фирми - "ЗАУБА" ЕАД и ДЗЗД "Грийн Партнърс-БКС", на които Столичната община дължи близо 9 млн. лв., съобщиха те в прессъобщение до медиите. В случай на продължаване на неизплащане от страна на Столичната община на сумите по издадените от нас..

публикувано на 15.05.25 в 16:22

За смет – не сливи, а пикник в двора на НБУ на 17 май

  За втора поредна година Нов български университет (НБУ) ще проведе инициативата "Пикник за смет" . Тази събота (17 май) с участието на студенти, преподаватели и партньори ще бъдат почистени силно замърсени зелени площи в района около бул. "Монтевидео", след което ще бъде има пикник в двора на университета. "Целта е да пренесем..

публикувано на 15.05.25 в 16:15

Протестът в градския транспорт отекна и в Столичния общински съвет

Започна срещата на кмета на София Васил Терзиев с представители на протестиращите, работещи в столичния градски транспорт, които втори ден отказват да излязат от гаражите и гражданите могат да разчитат единствено на метрото, автомобилите си и велосипедите. По рано днес протестът и липсата на обществен наземен транспорт в София нямаше как да не..

публикувано на 15.05.25 в 15:38

Националният ученически парламент - мост между младите и институциите

Елена Иванова и Виктория Боева са част от Националния ученически парламент (НУП) , чиито основни дейности включват организиране на национални срещи, разработване на препоръки към институциите и активно застъпничество за ученическите интереси пред Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта, и други институции...

публикувано на 15.05.25 в 15:36

Разработват велосипедни маршрути в района на Самоков

Планинското колоездене в околностите на Самоков е част от визията за развитието на общината. Регионът предлага безкрайни възможности за маршрути, каза пред Радио София Валери Тодоров от Регионалния съвет за развитие на Самоков. "Природата в Самоков е уникална и от нас се иска съвсем малко, така че да популяризираме тези маршрути и те да бъдат..

публикувано на 15.05.25 в 15:11