Разказ от Виктор Топалов за последния документален филм "В сърцето на стария град":
"Този филм бе най-голямото предизвикателство. Решихме да направим нещо по-актьорско. Връщаме се в миналото. Героят ни е събирателен образ, оживяващ спомените на старите разказвачи на София.
Роден е малко преди Освобождението и реално спомените му се пишат в средата на 50-те. Разказва за разрушенията по онова време.
Покрай "Бохемска София" се запознах с много колекционери, от които събрахме снимки и реквизит, които използвахме като реквизит. Снимахме в музея на Университета, в кабинета на първия му ректор Александър Теодоров - Балан.
Отдаваме почит на хората преди нас, разказали историята на града. Смятаме, че хората са жадни за подобна информация. Избираме най-интересното и го предоставяме по най-достъпен начин. Всички интересни истории са в хората. Сградите са много добър фон на тези истории.
Затова решихме филмът да се базира върху спомени, а не върху информация. Добри сме в търсенето на историите зад архитектурата. Направихме и съответствия на преди и сега.
Отзвукът е положителен. Това е третият ни филм с район "Оборище". Всички софийски райони разполагат с множество други истории, всеки квартал, всяка една улица.
Писателското кафене е обект на петицията ни за поставяне на паметен знак на мястото му - градинката между Руската църква и Военния клуб. Всеки би могъл да ни подкрепи онлайн. Имаме проблем с дигиталната му възстановка, поради липса на артефакти от вътрешността му."
В края на миналата седмица Столичната община въведе мярката Зелен билет, с който срещу 1 лев всеки може да пътува неограничено целия ден с градския транспорт в София. Въвеждането на Зеления билет важеше за четвъртък и петък, когато стойностите на фини прахови частици във въздуха бяха нормализирани. Именно затова голяма част от столичани..
В подлеза на бул. "Цариградско шосе“, при бившия хотел "Плиска“, вече е факт първата водеща (тактилна) линия за незрящи. Идеята идва от Виктор Асенов, който е със 100% вродена слепота и от години се бори за по-безопасна среда за хората като него. Инициативата подема кметът на район "Слатина“ Георги Илиев, а проектът е осъществен с..
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...