Дали да не дадем възможност на страните членки сами да изберат пътя за постигането на глобални дългосрочни цели, каквато е климатичната неутралност. Това е резонен въпрос, който трябва да бъде поставен пред европейските институции.
В момента не само за малките и средни – за всяко предприятие пътят напред е затруднен. Изчерпен е капацитетът на бизнеса да обира шокове, произтичащи от пандемия, поскъпване на енергоносителите, военна ситуация.
Трудностите са най-големи за микропредприятия и такива, които са в отдалечени и малки населени места. Редно е да се отчита как зеленият преход се вписва в предизвикателствата пред бизнеса, коментира пред Радио София Милена Ангелова, член на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) и главен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
По думите ѝ, именно индустрията генерира добавена стойност, тя плаща държавния бюджет, финансира социалните политики. Затова е важно да ѝ се помогне в труден момент като днешния. Решение на ЕС дава възможност свръхпечалбите на енергопроизводителите да бъдат обложени с по-висок данък, с който да се сформира фонд за компенсиране на бизнеса.
Ангелова съобщи, че Европейската комисия има предложение да се използва възможност в договорите на ЕС да бъде добавена криминална хипотеза за престъпление, продиктувано от реч на омразата.
"Престъплението от омраза и речта на омраза вече имат наднационално измерение. Никой не би следвало да се чувства заплашен заради социалната си група, заради своята вяра. Много от конфликтите са предпоставени от публикации в социалните медии", обясни Ангелова.
Ако всяка страна членка даде своето съгласие, този текст може да бъде регламентиран. Но Френското председателство на Съвета на ЕС засега среща затруднение в придвижването на този въпрос.
Директивата може да бъде приета за различно време и е необходимо да бъде имплементирана в националните законодателства, каза още Милена Ангелова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..