Ася Добруджалиева е председател на Управителния съвет на Асоциацията на еколозите от общините в България от 1999 г. Тя сподели пред Радио София подробности по темите за намаляването на отпадъците, депозитната система за опаковки от напитки и развитието на кръговата икономика.
Добруджалиева каза, че целта е възможна за постигане, стига да изберем правилния подход, защото във всяко едно целеполагане най-важното е да кажем “как ще го постигнем” и то въз основа на ясна оценка на съществуващата в момента ситуация. Освен това допълни, че в Европа това се е случило, като има начини то да се случи и у нас.
Относно наредба за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда, процентът в момента е 22% и до 2025 г. трябва да достигне 77%, както и 90% до 2029 г., Добруджалиева каза, че постигането е напълно невъзможно, ако запазим съществуващата система за разделно събиране на отпадъци от опаковки.
“Това, което се случва е, че огромна част от опаковките, не само пластмасови, а и от най-различен характер попадат в смесените битови отпадъци. След като това се случи ние имаме едни наистина замърсени ресурси, които независимо от това, че в голяма част от страната вече са изградени сепариращи инсталации в регионални системи за управление на отпадъците, ефективността на това сепариране, на замърсения, смесения битов отпадък е изключително ниска”, сподели Добруджалиева. Тя допълни, че в най-добрия случай около 12% от отпадъците могат да бъдат отделени за рециклиране.
Освен това посочи за пример скандинавските страни, които имат вендинг машини, в които може да се връщат опаковките, но освен това се разчита на баркодове, които дават пълна прозрачност в депозитната система.
“Именно тази прозрачност на депозитните системи с помощта на тези баркодове, които прочитат всяка една бутилка създава условия всеки един производител първо да е наясно по какъв начин се събира и рециклира това, което той е ползвал като опаковки, и от друга страна по този начин може всъщност да се види ясно отговорността на производителя и до каква степен всъщност той постига целите за рециклиране на опаковките”, поясни Добруджалиева.
Тя каза още, че по отношение на депозитната система, ключовото, което трябва да се знае е, че част от мотивацията на гражданите за това да участват в системата е те да бъдат мотивирани от това, че плащат за цената на опаковката, но този депозит ще им бъде приспаднат в сметката, която те правят в съответния магазин.
На 11 май 2022 г. от 10 ч ще започне онлайн семинар с представители на министерства, бизнеси, общини и неправителствени организации, на който ще се обсъжда полезността на депозитната система.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кокаляне ще има собствена детска градина. Първа копка на новата сграда бе направена в присъствието на кметовете на столицата и на район „Панчарево“ Васил Терзиев и Евгения Алексиева, съобщава БГНЕС. Новата сграда за детска градина ще бъде за 4 градински групи, или 100 деца. Инвестицията е 5 846 400 лв. Средствата са осигурени от бюджета на Столичната..
На 19 декември генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристигана посещение в България. На учебен полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин. В рамките на посещението Марк Рюте ще проведе среща с министъра на отбраната Атанас Запрянов и началника на..
На 19 декември ще се проведе и заседанието на Общинския съвет на Ботевград. Голяма част от дневния ред са доклади на кмета Иван Гавалюгов, защото в края на годината е време и за равносметка на постигнатото през 2024 г. от местната власт. Кметът Иван Гавалюгов зачеркна и районирането и разпределението на държавния бюджет към общините . “Силно..
Последно заседание на Столичния общински съвет за тази година предстои през утрешния ден. 86 точки, от които 14 са допълнителни, влизат в дневния ред . И ако повечето са само формално включени, за да бъдат одобрени от общинските съветници и да бъде изпълнена законовата процедура, то някои от включените доклади предполагат противопоставяне на..
За петте години откакто съществува инициативата "Светулка“ са реновирани общо десет болнични отделения, последното от които е педиатричното отделение на болницата в Добрич. Днес беше представен поредният проект, чрез който ще бъде извършено цялостно обновяване на детското отделение към УМБАЛ Елин Пелин. Благодарение на съвместните усилия..
Допълнителни разходи размер на 300 900 лева по бюджета на Министерството на правосъдието бяха одобрени днес от Министерския съвет. Сумата е предназначена за възстановяване на направените от министерството разходи по изплащане на обезщетения на граждани и юридически лица, пострадали от бавно правосъдие. Това е общият размер на сумата, изплатена за..
Заради икономическото състояние на София-град се повишава изкуствено благосъстоянието на целия регион, а това причинява сериозно икономическо изоставане на останалите области, които са на едно от последните места по брутен вътрешен продукт на глава от населението. Деформацията, която се получава при обобщените статистически данни за областите Перник,..