Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Европейската седмица на психичното здраве

Снимка: Радио София

От 9 до 13 май 2022 г. протича Европейската седмица на психичното здраве. Инициативата има за цел привличане на вниманието към психичното здраве на младите хора, като обществен проблем с висок приоритет. “УНИЦЕФ България” и “Teen Station” стартират поредица младежки подкасти “Отвътре навън”, посветени на психичното здраве на подрастващите и младите хора в България. Темата тази година е “Да говорим за психичното здраве”.

В ефира на Радио София повече подробности по темата споделиха Ивайло Спасов, директор “Комуникации за социално развитие към Уницеф България”, Яна Пеева, главен редактор към подкаста “Отвътре навън” и Полина Петкова, автор на подкаста. Според официалната статистика 11% от децата в България страдат от диагностицирано психично разстройство.

“Това, както всички се сещаме е само върхът на айсберга, защото говорим за диагностицирани разстройства. Депресията, тревожността, разстройствата със съня, хранителните разстройства дори не влизат в тази категория и от опит знаем от изследванията, че по време на пандемията, напоследък по време на притесненията около въоръжените конфликти в близост до нашата граница, тревожността, страховете скочиха диспропорционално. Говорим за 3-4-5 пъти нарастване на подобни състояния спрямо времената от преди пандемията”, каза Ивайло Спасов и допълни, че психичното здраве е равносилно на физическо, емоционално и социално благополучие.

По думите на 12-класничката Полина Петкова, идеята за подкаста “Отвътре навън”е възникнала спонтанно, той като до момента не е имало на български материали свързани с менталното здраве, насочени към подрастващите. Тя поясни, че в подкаста се разискват различни теми, като например пандемията, приятелствата, комуникацията, връзките и др.

Яна Пеева сподели, че повечето информация, която тя търси е на английски, понеже на български тя е много по-фактологична, научна и неразбираема за една по-млада публика, която не е запозната с професионалния език на психологията. Тя каза още, че младежите в България вече са малко по-отворени към темата за психичното здраве, но не са все-още толкова готови да споделят със своите връстници.

Подкастът се споделя в различни платформи и има голям отзвук от широката публика. По думите на Ивайло Спасов е много важна превенцията, когато има училищни психолози, часове по психично здраве, гражданско образование, извънкласни дейности, разговори между младежите и родителите и допълни:

“Това се случва и чрез повече инвестиции на държавата в услуги, които да са достъпни за младите хора в България, това е проблем. Няма достатъчно услуги, които да са насочени към психичното здраве специфично за подрастващите, за тийнейджърите, които се еманципират от родителите, които минават във фаза на трансформация – физическа, психическа, всякаква, които търсят себе си”.

Той каза още, че родителите и учителите трябва да разпознават симптомите и няма как, ако те самите имат психични страдания да помагат на децата, когато се обърнат за помощ към тях. Освен това сподели, че на 10 октомври ще бъде направена достъпна за българските тийнейджъри една лесна за употреба и напълно безплатна платформа, която има две основни цели – първо да събере на едно място най-автентичната информация за често срещани състояния, през които минават младежите и второ – да има достъп до онлайн консултации със специалисти.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00