Репортерът на Радио София Йоана Георгиева говори с еколога Ренета Добрева - представител на общинското дружество „Софинвест“ и Ивайло Иванов, ръководител направление „Баланс земни маси“. По думите на Добрева, подобно почистване е извършено още на 3 май т. г.
“Бяхме на място и установихме, че съгласно предписанието, което е дадено и установяването на неинертни материали за обратен насип, а именно – дивани 3 броя, както е цитирано в констативния протокол, дюшеци, излезли от употреба гуми, също така и части от осветителни тела, такива не бяха намерени на площадката за рекултивиране”, сподели Добрева.
Според думите й, в организацията на работа камионите минават през кантар, където се осъществява визуален и видеоконтрол, но изхвърлените отпадъци са от недобросъвестни граждани, като те биват замаскирани със строителни отломки.
“Когато пристигне такъв камион и се изсипят такива отпадъци, те биват ръчно сортирани. Тоест, т. нар. вторично сортиране. Отделят се накуп и в последствие се организира транспорт дали в самия ден, или на следващия и се откарват до съответната площадка за съхранение”, каза Добрева.
Относно това, че глобата се обжалва в съда, Ивайло Иванов каза, че делото е минало на първа инстанция и има юрист на дружеството, който е по-подробно запознат с казуса. Той каза още:
“До този момент ние не извършваме рекултивация с нестроителни отпадъци. Тези отпадъци, които са установени от РИОСВ при проверката, както казахме до този момент са в процес на работа при вторичната сепарация на място, за да не бъдат допуснати в обратния насип”.
Добрева сподели, че последната проба от декември 2021 г., която е взета от водоема, който се намира в близост сочи, че няма промяна и то в един от най-важните показатели – РН.
“Което показва от своя страна, че нямаме биологично или химично замърсяване на водоема. Такъв протокол има и от 2017 г., издадени са от оторизирана лаборатория и при тях се вижда, че до момента в езерото, което се намира наблизо няма замърсяване от какъвто и да било характер”, каза тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..