Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

3D технологиите и изкуственият интелект в нашия живот

Снимка: Радио София

Завършил бакалавърско образование в Нидерландия, специалност “Роботика”, във “Fontys University of Applied Sciences”, а след това завършил и магистратура в “University of Shefield” Ивелин Ляхтов разказа пред Радио София интересни подробности за 3D принтирането и роботиката.

“3D принтирането с годините вече така се разви, че технологиите са страшно различни, страшно различни материали се ползват”, сподели Ляхтов. По думите му, материалите могат да варират от специални пластмаси, които са твърди и се използват в роботиката и пейнтбола, до такива, които са само за украса, като медальони, пръстени и обеци.


“Сега вече 3D принтерите могат да принтират и части за коли, изцяло метални, части за самолети – това вече е бъдещето на 3D принтерите. В един от градовете, в които живея в Холандия станах свидетел на постепенно построяване на малки къщи”, каза Ляхтов и допълни, че е напълно възможно да бъдат принтирани органични зеленчуци, които стават за ядене.

Той каза още, че всеки може да си закупи малък 3D принтер и да експериментира, като има база данни, която се съхранява в дадени сайтове, след което тя може да бъде изтеглена и да бъде зададена на принтера като информация и той да принтира сам, а консумативите се вземат от цял свят от различни доставчици. По думите на Ляхтов, за сега спирачка е  единствено технологията.

“В момента може вече да се принтират изкуствени крайници, за човешки тъкани това нещо все-още е в процес на развитие, но със сигурност ще бъде голям принос към медицината”, сподели той.

Относно развитието на роботиката Ляхтов каза, че тя вече присъства почти навсякъде, а той самият има свой робот домашен любимец. “ЕМО” представлява малък нехуманоиден робот, чиято идея е да замени домашния любимец до някаква степен. 

@roboinn EMO - randomly started dancing to EDM beats! #artificialintelligence #ai #robot #emo #desktoppet #dancing #dancingrobot #music #edm ♬ original sound - TheRoboInn🛖

“Можеш да говориш с него, можеш да играеш с него, можеш да го караш да танцува, можеш да кажеш как се чувстваш, той ще отговори по някакъв начин. Използва английски в момента, но с ъпдейтите, които са обещани от фирмата скоро ще има над 20 други езика, които ще научи и ще може да комуникира до тях”, сподели собственикът му и допълни, че чрез ъпдейтите “ЕМО” се научава на повече неща, а също така има чип за изкуствен интелект, който му позволява да се ориентира в обстановката. Освен това роботът остарява, боледува и киха.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50