"Рекордът" за най-голямата криптоизмама в света все още се държи от българката Ружа Игнатова. Родена в най-бедната страна от Европейския съюз, тя измисля схема, с която привлича поне 4 милиарда долара от цял свят.
И нито ФБР, нито Европол може да я открие от октомври 2017 година.
Невероятната история, документално пресъздадена от разследващия журналист Николай Стоянов, носи заглавието "OneCoin: Жената, която измами света". Още подробности в интервюто с него:
"За пръв път чух името ѝ в пролетта на 2015, малко над половин година след стартирането на "One Coin". Вложи милиони евро в покупките на ресторант "Крим", сградата на Моллов срещу парламента. Всичките лъскави събития не се случват тук, няма опит да се привлекат жертви. Тук и е бекофисът, скучните неща като маркетинг и счетоводство. Била е финансов консултант, познавала е средата.
Стъпвайки на интереса към криптовалутите тя дава просто послание – "Вече сте изпуснали този влак, предлагам ви следващия. За да постигне лукса бързо, е готова да прекрачи всички граници – морални и легални. От самото начало "One Coin" е замислена като измама. Създадена е като пирамида. Бумът е между 2014 и 2017. Някои от хората около него изчезват, други преминават в следващи схеми.
Тя изчезва, след като научава, че е с повдигнати обвинения. Бодигардът ѝ я придружава до Атина, откъдето се връща, след като казва, че там са я посрещнали рускоговорящи и тя го освобождава."
В аудиопоредица я превръща "Storytel" с участието на Христо Чешмеджиев, Петя Абаджиева, Денислав Борисов и Биляна Петринска.
Феноменът Ружа впечатлява като мащаб и наглост. Завлечени са около 3,5 милиона души, решили да инвестират в измислената криптовалута. Сама е рекламирала своя продукт като шоу звезда, разказа пред Радио София Ани Клисарска, редактор в "Storytel".
В историята има всичко. Епизодите в поредицата са седем. Но аферата все още е жива.
Нищо чудно, ако се появят нови информации, поредицата да бъде продължена.
Снимка: Storytel
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..