"Рекордът" за най-голямата криптоизмама в света все още се държи от българката Ружа Игнатова. Родена в най-бедната страна от Европейския съюз, тя измисля схема, с която привлича поне 4 милиарда долара от цял свят.
И нито ФБР, нито Европол може да я открие от октомври 2017 година.
Невероятната история, документално пресъздадена от разследващия журналист Николай Стоянов, носи заглавието "OneCoin: Жената, която измами света". Още подробности в интервюто с него:
"За пръв път чух името ѝ в пролетта на 2015, малко над половин година след стартирането на "One Coin". Вложи милиони евро в покупките на ресторант "Крим", сградата на Моллов срещу парламента. Всичките лъскави събития не се случват тук, няма опит да се привлекат жертви. Тук и е бекофисът, скучните неща като маркетинг и счетоводство. Била е финансов консултант, познавала е средата.
Стъпвайки на интереса към криптовалутите тя дава просто послание – "Вече сте изпуснали този влак, предлагам ви следващия. За да постигне лукса бързо, е готова да прекрачи всички граници – морални и легални. От самото начало "One Coin" е замислена като измама. Създадена е като пирамида. Бумът е между 2014 и 2017. Някои от хората около него изчезват, други преминават в следващи схеми.
Тя изчезва, след като научава, че е с повдигнати обвинения. Бодигардът ѝ я придружава до Атина, откъдето се връща, след като казва, че там са я посрещнали рускоговорящи и тя го освобождава."
В аудиопоредица я превръща "Storytel" с участието на Христо Чешмеджиев, Петя Абаджиева, Денислав Борисов и Биляна Петринска.
Феноменът Ружа впечатлява като мащаб и наглост. Завлечени са около 3,5 милиона души, решили да инвестират в измислената криптовалута. Сама е рекламирала своя продукт като шоу звезда, разказа пред Радио София Ани Клисарска, редактор в "Storytel".
В историята има всичко. Епизодите в поредицата са седем. Но аферата все още е жива.
Нищо чудно, ако се появят нови информации, поредицата да бъде продължена.
Снимка: Storytel
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...