В Германия се е състоял икономически форум, организиран от Германо-Българската индустриално-търговска камара, като част от посещението на президента Румен Радев в Германия. Повече за форума пред Радио София говори Сийка Кацарова - председател на Българската асоциация за балнеология и СПА туризъм и вицепрезидент на Европейската СПА асоциация.
По думите й, нашата страна е била представена конкретно от здравния туризъм, като той е една от възможните индустрии, в които България трябва да влага енергия, ресурс и мисъл, ако иска да се позиционира, като качествена дестинация за целогодишен здравен туризъм. Тя сподели, че здравният туризъм във времената на ковид е показал устойчивост, защото освен това той е социален, зелен и в унисон с политиката, която ЕС провежда.
“Хората, пострадали от ковид, или тези, които са осъзнали, че ползвайки средствата на природата в комбинация със съвременните техники и методи за превенция, профилактика и рехабилитация могат да си заздравят имунната система и съответно да прекарат ковид с по-леки форми”, каза Кацарова и добави, че ние сме на второ място в Европа по находища на минерални източници.
Тя сподели, че България трябва да промотира тази възможност, защото нашите минерални води са нашето богатство.
“За съжаление в плана за устойчивост, възстановяване и развитие на страната не видяхме средства, които са за развитие на балнеологията в посока съществуваща инфраструктура. Защото нашата вода изтича в канала. Заделени са средства за проучване, няма лошо, за геотермална вода, но яко ние сме Швейцария с перфектната инфраструктура”, каза Кацарова и даде за пример Унгария, където са дадени 220 млн. евро, по които е заделена над 50% част за саниране и развитие на водещи СПА дестинации.
“При нас планът предвижда 363 млн. лв. само за проучване и ползване на водата, като геотермална енергия. Тоест, ние влизаме в енергетиката”, сподели тя и допълни, че например София може да бъде с развита концепция за здравен туризъм.
Тя каза още, че в България профилактиката е сведена до това, 50 хил. души да могат да се възползват от програмата на НОИ за превенция чрез използване на природните ресурси и, че който реши да инвестира в превенцията и профилактиката на населението ще намали разходите за здравеопазване.
По думите на Кацарова, по отношение на инфраструктурата отново трябва държавна политика, защото няма как частниците да инвестират в обща инфраструктура. Освен това тя каза, че яко “България се ребрандира” за нас това е възможност да влезем в по-високия клас туристически дестинации, което ще надгради и съществуващия продукт.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе голям..
Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..