"С всяка изминала година, ние все повече я слагаме в ъгъла за сметка на латинските букви. Тръгнете по улиците на София, влезте в магазина, ако искате в хотели, в СПА центрове и ще видите изписано на английски, на латиница. Защо? Питам защо? Ние се гордеем с кирилицата, а все по-малко я използваме. Това е нещо, което ме вади от равновесие и все по-разпространено става това безобразие", каза в студиото на Радио София проф. Огнян Герджиков.
Той добави, че в Търговския закон има норма, която гласи, че регистриращите фирма, трябва задължително да го направят на български език, но може и на чужд език.
"Това нещо все повече не се спазва", казва професорът и добавя, че преди няколко години от БСП са имали намерение да внесат законопроект за българския език, но това така и не се е случило. И у нас продължава да няма закон за българския език.
"Имат ли мозъчни клетки, тези хора, които изписват на латиница български думи? Това хем за българите е затруднение, за чужденците – непонятно. Фирма "Златна рибка" изписано на латиница. Тая златна рибка на кого говори на латиница, че е златна?"
Трябва да има стандарти по отношение на говореното и писането на български език, каза проф. Герджиков. Направило му е впечатление и че все по-често с главни букви се изписват съществителните.
В момента проф. Огнян Герджиков подготвя Енциклопедичен речник на частното право.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В столичния район "Люлин" въвеждат вътрешноквартален транспорт. Целта е да бъде анализирана ефективността и нуждата от довеждащ транспорт до МС "Люлин" и МС "Сливница", който да облекчи придвижването на гражданите. Линията е експериментална и е по идея на районната администрация в "Люлин“, каза пред Радио София кметът Георги Тодоров. Превозът е..
Над 11 000 ученици се явяват в София на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Те са разпределени в около 900 изпитни зали. Пред Радио София Данко Калапиш от Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България припомни, че тази година завършват учениците, които в началото на Covid пандемията са били в 7 клас и се е..
На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. Повече от 100 хиляди българи празнуват имен ден, сочат данни на националната статистика. Денят е на особена почит в района на Странджа, където се нарича Костадиновден и се свързва с нестинарството. Празник има град Пазарджик, а..
Днес от запад на изток ще има временни увеличения на облачността и на изолирани места в западните райони преди обяд е възможно да превали слабо. Ще има и слънчеви часове, но около и след обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, на повече места в западната половина от страната, съобщиха..
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..