Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хипотерапията помага на деца със специални нужди

Снимка: Конна база Ахил

В началото на кв. "Бистрица" се намира конна база "Ахил", където Ваня Тодорова и Анна Йончева, съоснователи на Фондация "Можем заедно" и на инициативата "Да се запознаем", заедно с проекта "Различните деца на България" представиха каква ще е дейността на  фондацията в следващите няколко месеца. Идеята е, че хипотерапията, конете и отговорната и експертна работа с тях могат да донесат сериозно развитие на децата и особено на тези със специални потребности.

На 29 май 2022 г. между 12 и 16 ч. хората, които вярват в това, че конете могат да помогнат на деца с различни специални потребности може да присъстват в конната база и да пояздят, като децата ще са с предимство. Събраните суми ще помогнат на Тодорова освен за отглеждането на конете, както и таксата за родителите на деца със специални потребности да се намали до 15 лв.

Преводач по професия, основателката на конната база Ваня Тодорова разказа повече подробности пред Радио София. По думите й, базата е основана през 2014 г. и не е имала досег с коне.

"След едно прекарано лято сред тях при по-чести срещи си дадох сметка как добре въздействат, както върху мен, така и върху хората, които наблюдавах. И започнах да си мисля, че този начин на разтоварване, този начин на преодоляване на стреса е много по-полезен отколкото да отидеш в една фитнес зала, защото дейността се случва сред природата", каза Тодорова.

Нейната първоначална идея е била да помага на възрастни и макар да е знаела за лечебното въздействие върху деца не е имала много информация.

"Първоначалната идея беше това да бъде една стандартна конна база за разходки, за езда, за общуване с конете. В последствие се убедих, че наистина искам да се занимавам само и единствено с деца, защото се чувствам по-удовлетворена", сподели тя и допълни, че в резултат на това решение е променила курса си на работа и образование, завършила е специалности свързани с деца със специални потребности и с конната терапия, за да може да бъде максимално полезна.

"Процесът е доста труден, защото е по-особен вид терапия и по-особен вид спорт, тъй като включва две живи същества – едното е човека, другото е животното", сподели Тодорова и разказа за дете със специални потребности, което след посещение на базата има значително подобрение. Тя поясни, че самото движение на коня действа върху централната нервна система, стабилизацията на позата, мускулите и ставите и по този начин оказва благоприятно въздействие върху човешкия организъм.

Според думите й, терапията е много по-различна от ездата:

"Всъщност ездачът, в случая детето или възрастният е пасивен участник. Тоест, той активно възприема движенията на коня, но той не участва нито в управлението, нито в насочването. Това е роля на водача, на самия терапевт".

Част от конете в базата са спасени от недобросъвестни стопани.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50