"Природата рисува върху кожата както художник върху бялото платно, а ние дерматолозите сме като критиците, които се опитват да разберат "какво е искал да каже авторът?", разпознавайки симптомите, които обикновено се крият в детайлите."
Както се досещате авторът на тези думи е специалист по кожни болести. Казва се д-р Иван Богданов, лекува в Аджибадем Сити Клиник, председател е на дружество "Псориазис", бил е член българската експедиция в Антарктида.
В началото на най-горещия сезон той гостува на Радио София и припомни важни правила на поведение под слънчевите лъчи.
"През лятото природата (като художник) навлиза в червения си период. Имам предвид не само изгарянията, но и заболявания като розацеята, инсектните дерматити и т.н.", отбеляза д-р Богданов.
Той подчерта, че след 2 години пандемична обстановка, организмът се подготвя за лятото още по-трудно. Кожата е отвикнала от излагане на слънце, първата ултравиолетова доза е шокова за тялото. По-дългото излагане на лъчите става рисков фактор за злокачествени новообразувания.
Добре е да се ползва слънцезащитен крем с SPF от 30 нагоре. Той трябва да се нанася половин час преди излагане на слънце, за да има време да попие и достигне до клетките, уточни дерматологът.
Ако сме на море, намазването се повтаря на всеки 2 часа.
Можем да се защитаваме и с дрехи, които имат предвидена UV защита.
"Едно време се пекохме на плажа с мисълта да направим тен, та да бъдем здрави. Днес мотото е: няма здравословен тен.Д-р Богданов разясни каква е разликата между ултравиолетовите лъчи – A, B и C.
Ако организмът има нужда от витамин D, синтезиран от кожата при излагане на слънце, човек трябва да бъде внимателен и умерен, каза още специалистът.
С д-р Богданов разговаря Катя Василева.
"Предимството на първите" е слоуганът на Радио Стара Загора - днешното предаване е съвместна продукция с тях и е посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера: Началото е с краеведа Снежана Маринова , администратор на страницата Наш'та заара нийде я няма :
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..