"Ние като дизайнери обожаваме шрифтовете, всъщност те са част от нашата работа. Ние, когато създаваме различен тип идентичности или създаваме сайтове няма как да прескочим шрифтовете. И изключително много ни тежи моментът, че шрифтовете на българска кирилица са много по-малко отколкото са шрифтовете на руска кирилица", сподели Златина Петрова и поясни, че има особености, при които се изписват на българска, руска и украинска кирилица.
По думите й, идеята за проекта се е зародила отдавна от любов към азбуката и от желанието да се уважи святото дело на братята Св. Св. Кирил и Методий. Десислава Иванова каза, че патриотизмът е преди всичко във всекидневието ни, и както трябва да почитаме миналото, така и да градим бъдещето.
Златина Петрова поясни, че разликите в шрифтовете на руска и българска кирилица са в начините на изписване и допълнителните символи, и каза:
"Работейки върху този проект ние установихме, че ще е прекрасно ако можем българите да използваме нашата кирилица, която носи нашата идентичност като народ, и като нация и с която ние се гордеем, и която сме дали на света".
По думите й, създаването на шрифта е отнело около 3-4 месеца, защото направата на един шрифт е доста времеемко и трудно, а също така изисква голямо количество фокус и вдъхновение от страна на екипа, а негов автор е графичният дизайнер Анита Рупова. Петрова допълни, че предстои да се направят още допълнения и проектът все-още не е завършен.
Относно предложението на Министерството на електронното управление всички правителствени сайтове да използват българската форма на кирилица, Петрова каза, че към настоящия момент няма интерес, защото за да може един шрифт да отговаря на всичките необходими изисквания за такъв тип административни сайтове трябва да има всичките очертания, което предстои да се разработи.
Десислава Иванова сподели, че всички, които искат да изтеглят шрифта могат да го направят от страницата https://azbukifont.com/ , на която могат да напишат обратна връзка към екипа. Към проекта има и сериозен интерес от Института по лингвистика.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Три центъра за временно настаняване на бездомни хора работят на територията на София. Капацитетът им е 510 души, като в момента в тях са настанени около 400, каза за Радио София Мина Йовчева – директор на дирекция "Социални услужи за деца и възрастни" към Столичната община. Тя добави, че със заповед на кмета е сформиран и мобилен екип, който..
През месец ноември 10 университета и много културни центрове в страната са домакини на Дните на китайската култура и наука в България . Едни от най-изтъкнатите китайски учени и експерти в областта на хуманитарните науки гостуват в различни градове и изнесоха лекции, споделяйки своя академичен опит както със студентите от релевантни..
Спектакълът "Русалска нощ" е една магия по разказа на Йордан Йовков, създадена от възпитаници на Специализираното училище за ученици с нарушено зрение "Луи Брайл" и Сдружение "Арсов Саунд". “От доста време провеждаме репетиции в училището “Луи Брайл”. Първоначалната идея беше децата да присъстват по време на репетициите, за да можем да ги..
Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин. Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...
Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..
Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера. Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..