Подробности по темата в ефира на Радио София разказа проф. д-р Боян Бончев - зам.-декан на ФМИ. По думите му, тази година кандидатстудентските изпити са били присъствени, като през юни ще бъде крайният изпит за ФМИ. Той каза, че има голям интерес към бакалавърските и магистърски програми към специалност "Информатика", а тази година има нова специалност "Анализ на данни" (Big Data) към Направление "Математика", към която интересът е много голям.
"Тази година форумът ще привлече голям брой представители на IT бранша у нас, това е неговото 13-то издание. Поради коронавирус кризата през последните две години участието беше до известна степен занижено. Например, през 2019 г. участваха 72 фирми, през 2020 г. броят им беше под 30, а миналата година бяха 36", сподели проф. д-р Бончев.
Той каза, че до момента са регистрирани 80 фирми, което е над прага на възможностите и повече няма да бъдат регистрирани, тъй като няма необходимо място за провеждане на събитието в по-голям формат. Освен това каза, че фирмите са предимно български, но част от тях са клонове на големи международни компании.
"Вече от 4 курс голяма част от студентите имат ясно очертан план за кариерно развитие. Някои от тях работят на половин договор, други са стажанти, трети пък са в процес на сключване на договор. Така, че в края на нашето обучение в бакалавърските програми голямата част от студентите вече имат очертана професионална реализация", заяви проф. д-р Бончев.
Той поясни, че много важни с бъдещите работодатели са гъвкавите умения, както и, че във факултета се организират различни курсове, които да помогнат на студентите в начина, по който те биха могли да представят себе си.
"Тези, които желаят да се ориентират в програмата на форума могат да влязат в сайта на форума онлайн и да видят за всеки ден, за всяка една фирма каква е програмата на павилиона, който може да бъде присъствен - в парка на ФМИ, виртуален и смесен", допълни проф. д-р Бончев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Започва седмица, в която събитията, новините и тенденциите във "Форум" ще коментират Лидия Даскалова - политолог и юрист, и Калоян Константинов – журналист, асистент към БАН. В днешното издание водещият Лъчезар Христов ги провокира със следните теми: След вота за недоверие Засега единственото безспорно преимущество на..
Пънк и рок господстват в новия Фестивал на трите планини: На 5, 6 и 7 септември между Банско и село Баня ще има фестивал. Пънк – рок фестивал, наречен The Three Mountains Festival. На обширно открито пространство, със сцени, шатри и всичко необходимо за голямо музикално събитие. Място за 1000 палатки, отделно и за каравани, паркинг. Ще..
За пръв път, преди да встъпи в длъжност директор на "Екоравновесие" се срещна с представители на неправителствени организации, работещи в защита на правата на животните и доброволци, които помагат в общинските приюти. Дойчин Неновски поема ръководния пост макар и временно, но дава заявка, че ще поддържа активна комуникация с тях. Засега..
Днешният 7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на здравния работник. Това е и повод да обърнем поглед към развитието на медицината и иновациите в нея. От 17 часа в иновационен форум “Джон Атанасов” на София Тех Парк ще се проведе петото издание на поредицата за технологии, бизнес и наука Tech Park Talks ...
" Ние сме пазарът с най-много промоционални етикети . Най-добре е да търсим български яйца и агнешко месо. Конкуренцията и по празниците води до възможност да се намерят продукти на нормални цени, не повишени спекулативно . Пазарът е най-добрият регулатор. Друга тема е веригата от производител до краен купувач", каза още председателят на ДКСБТ. Той..
Италианският куратор Алесандро Винчентели представя в София изложбата “Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство“. Проектът ще бъде открит тази вечер в галерия „Куб-Топлоцентрала“. По думите на екипа експозицията изследва невидимата, но интегрална природа на труда – по-специално работата, която остава недооценена или..