Първите носители на новоучреденото отличие "Хвърчащите хора" са петима учители и библиотекари, които неуморно насърчават четенето сред децата, съобщи пред Радио София Вал Стоева, председател на фондация "Детски книги".
Името на отличието е вдъхновено от едноименното стихотворение на Валери Петров (той е кръстник и на „Бисерче вълшебно“).
Както и досега, победителите са определени от четящите и гласуващи деца. Тази година са участвали над 6800 от тях.
"Гласуването е само етап. Насърчаването и самото четене е целогодишно. Училищните библиотекари всеки ден работят тихо неуморно и отглеждат читатели, подкрепят децата и им дават криле", подчерта Стоева.
Ето и носителите на отличията за 2022 г. по раздели:
„Прегръдката“ на Оуен Маклафлин и Поли Дънбар спечели с 234 гласа сред книгите за най-малките в категория „Откриватели” (5-7 г.),
В категория „Изследователи” (8-10 г.) на първо място и с огромна преднина пред останалите се класира „Дугулите и вълшебното листо“ на Тони Теллалов, Никола Райков и Мая Бочева с 618 детски гласа.
Изборът на децата в категория „Мечтатели” (11-13 г.) отреди първо място на „Кеплер 62. Книга първа: Поканата“ на Бьорн Суртлан, Тимо Парвела, Паси Питкянен и в превод на Росица Цветанова (с 159 гласа).
В категория „Майстори” (14-16 г.), тази година статуетката е за „Турбо“ на Николай Пенчев и Иван Коритарев(94 гласа).
В категорията „Нещотърсачи” (5-16 г.) децата безапелационно избират за най-любима нехудожествена книга „Всичко за приятелството“ (651 гласа).
Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова.
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
"Азбука и история“ е озаглавена изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека. Проф. д-р Казимир Попконстантинов подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..