Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откритие: Девствените мъжки мишки се страхуват от банани!

Девствените мъжки мишки се страхуват от... банани!
Откритието е направено ненадейно, докато учените са изследвали реакцията на мъжките мишки към бременни и кърмещи женски мишки, съобщава британският "Метро".
В хода на изследването учените забелязали, че химическите съединения в бананите предизвикват стресова реакция у мъжките мишки.
Мъжките мишки проявяват стрес в непосредствена близост до късно бременни или кърмещи женски мишки, се казва в изследването, публикувано и в "Science Advances".
Екипът от университета "Макгил" в Монреал също така установява, че бременните и кърмещи женски мишки реагират на чуждите мъжки мишки с "агресия и маркиране с урина".
Мъжките мишки са добре известни с това, че са агресивни и детеубийствени към малките, затова бременните и кърмещи женски мишки отделят химикали, за да предупредят тези мъжки.
"Гризачите и много други бозайници, освен хората, разчитат на обонянието си", казва главният автор на изследването професор Джефри Могил пред "Live Science".
"Маркирането на урината с миризма е добре известно, но това, което открихме тук, е ново послание, което никога преди не е било описвано при бозайниците", допълва той.
Макар че обонятелните послания обикновено се изпращат от мъжки към женски, има и примери за женски, които ги изпращат към мъжки.
В този случай изследователите смятат, че женските "казват на мъжките да стоят настрана".
Тук се намесват бананите.
Авторите установяват, че съединението n-пентилацетат - открито в урината на женските мишки по време на по-късна бременност и кърмене - е подобно на съединение, открито в различни плодове и използвано за производството на екстракт от банани. Това е химикалът, предизвикал екстремни хормонални промени при мъжките мишки.
Така че, когато екипът купил от супермаркета екстракт от бананово масло и го поставил в клетките на мъжките мишки, нивата на стрес при тях се повишили значително.
Установено е, че стресовата реакция при мишките е подобна на реакцията на стреса, когато се готвят да влязат в битка.
Значението на това откритие се състои във факта, че дори при липса на агресивна женска, самата заплаха от такава агресия - предадена чрез съединението в бананите - е достатъчна, за да стресира мъжките мишки.
Проучването установява, че девствените мъжки мишки са по-склонни да бъдат стресирани от наличието на n-пентилацетат, независимо дали в бананите или в урината на мишките.
Това се съчетава с тенденцията им да са по-агресивни към бебета, отколкото недевствените мишки, което предполага, че те са по-голяма заплаха за бебетата, отколкото по-възрастните мъжки.
Източник: БГНЕС
По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

60% от възрастните и една трета от децата ще бъдат с наднормено тегло до 2050 г.

Близо 60% от възрастните и една трета от децата в света ще бъдат с наднормено тегло или затлъстяване до 2050 г., ако правителствата не вземат мерки, показват данните на ново мащабно проучване. В изследването, публикувано в медицинското списание Lancet, са използвани данни от 204 държави, за да се очертае мрачната картина на едно от най-големите..

публикувано на 04.03.25 в 08:38

Приемът на високи дози витамин D може да намали костната плътност

Според клинично проучване в Канада, приемането на високи дози витамин D е безполезно и дори може да намали костната плътност. 3-годишното проучване е проведено върху 311 здрави възрастни на възраст от 55 до 70 години. Канадското проучване се фокусира върху необходимостта от добавяне на витамин D по отношение на костната плътност и здравината на..

публикувано на 03.03.25 в 17:57

Въвеждат стандарти за безопасно ниво на звука при видео игри

Първият световен стандарт за безопасно слушане по време на видео игри беше обявен във връзка с Деня на сл уха, който отбелязваме днес.  Целта на стандарта е да намали риска от загуба на слуха при геймърите. Той беше обявен съвместно от Световната здравна организация и от Международния съюз по далекосъобщения. Досега нямаше нито препоръки, нито стандарти..

публикувано на 03.03.25 в 14:31
Шон Бейкър с четирите награди

Филмът "Анора" взе 5 "Оскар"-а

Черната комедия "Анора" грабна общо 5 статуетки церемонията по раздаването на 97-те награди "Оскар" на американската Академия за кинематографично изкуство - за най-добър филм, най-добра актриса за Майки Мадисън, най-добър режисьор за Шон Бейкър , за оригинален сценарий и монтаж. Номинациите му бяха 6. Филмът разказва историята на една съвременна..

публикувано на 03.03.25 в 08:25

Научна експедиция откри най-голямото подземно термално езеро в света

Чешки научен екип откри най-голямото подземно термално езеро в света , съобщава чешката обществена телевизия. То се намира в Южна Албания , в района Вромонер , близо до границата с Гърция . Езерото Неурон (Neuron) е уникално в света . То е с дължина 138 метра, ширина 42 метра и обиколка 345 метра , като побира 8335 кубически метра..

публикувано на 07.02.25 в 11:08

Мухълът - тихият убиец

“Тихият убиец” така наричат мухъла и има защо. Спорите на мухъла се появяват обикновено през зимата. Може да се появи не само по стените на стаите, но и в банята. Повод за появата му е прекомерната влага и умерена температура. Ако по стените на стаята има мухъл, то най-често е в т.нар. топлинни мостове, т.е. точки, където сградата е недостатъчно..

публикувано на 17.01.25 в 10:54
Морковите са цветни и полезни

Морковът - колкото цветен, толкова и полезен

Морковите, без които съвременната кухня не може, са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години. Родината на зеленчука е днешен Афганистан. Отгледани от холандски ботаници през XVII в., оранжевите моркови в крайна сметка се разпространяват по целия свят и стават неизменна част от съвременната трапеза. Историята на появата на..

публикувано на 13.01.25 в 12:23