Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Консорциум "Дигитална медицина" подпомага иновациите

Анастас Герджиков
Снимка: БГНЕС

През 2021 година Софийски университет "Св. Климент Охридски" и Алианс Медика Кепитъл ООД учредиха Консорциум "Дигитална медицина". Целта на консорциума е да вземе участие в разработване на проекти, програми и продукти в областта на изследванията и иновациите, свързани с нови приложения и системи за дигитална медицина.

Повече подробности за това къде се намира България на картата на дигиталната медицина и защо у нас все-още няма единен регистър на онкоболните разказа в ефира на Радио София проф. Анастас Герджиков, ректор на СУ "Св. Климент Охридски". По думите му, един от примерите за дигитална трансформация на сектора е проекта за 3D визуализация от образната диагностика базирана на изкуствен интелект.

Той каза още, че тази изследователска дейност ще бъде свързана и с образованието, като за начало ще бъдат подготвени две магистърски програми свързани с дигиталната медицина и трасплантологията. Другите цели, по думите на проф. Герджиков са създаването на единен регистър за онколечение, както и повишаване на нивото на педиатричното здравеопазване в България.

"Дигиталните възможности повишават възможностите във всяка област, включително и в медицинската област. Има неща, които човек не може да направи без съвременните технологии и това е целта – да приложим съвременните технологии така, че те да са в помощ на лекаря и оттам да са полезни на пациента", сподели проф. Герджиков.

Той заяви, че отпусканите средства за научноизследователска дейност са твърде малко и те не стигат за един университет в такъв мащаб и поради това основните финанси идват от проекти.

"Вече един цял програмен период беше посветен на осигуряването на допълнителна инфраструктура, нещо, което отдавна не се беше случвало и ние създадохме 4 различни центъра за върхови постижения", каза той и допълни, че консорциумът търси сътрудничеството е с научноизследователски партньори от Франция и Чехия.

Той упомена, че както за онколечението, така и за поредица от медицински области има нужда от създаването на регистри, в които да са налице необходимите данни за всички пациенти, което да помогне здравеопазването да се развива по информиран начин.

Проф. Герджиков допълни, че в последно време медицината се развива с бързи темпове и има много предизвикателства, но също така има и много перспективи.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По инвитро програмата на Столичната община са одобрени още 12 двойки

12 от общо 21 кандидатстващи двойки бяха одобрени за финансиране на инвитро процедури с донорски яйцеклетки по специалната Програма на Столичната община. Това реши на последното си заседание Програмният съвет, който разглежда документите на семействата. 7 от разгледаните кандидатури трябва да представят допълнителни здравни изследвания или..

публикувано на 16.04.25 в 12:29

Доц. д-р Мирослав Цветанов разглежда "Анатомия на куклата" в новата си книга

В новата си книга авторът доц. Мирослав Цветанов ни запознава с тайните и особеностите на непознатото и впечатляващо изкуство на водния куклен театър. В нея разказва и за тайните и неразкритите и до днес особености на професионалното куклено изкуство. Самата книга е разделена в две части . Първата е п осветена на древното изкуство на водния..

публикувано на 16.04.25 в 12:25
Стефан Маринов от ГЕРБ-СДС.

Депутати отбелязаха 100-годишнината от атентата в "Света Неделя"

С декларации депутати от различни парламентарни групи отбелязаха 100-годишнината от атентата в църквата "Света Неделя", извършен на 16 април 1925 година.  "До края на 20 век това е най-кървавият атентат в света. Позорен и трагичен акт, причинен на България от подчинената на коминтерна Българска комунистическа партия. Днес, един век след това..

публикувано на 16.04.25 в 11:58

Проф. Бошнакова: Да не дадем ИИ да мисли вместо нас, да го правим заедно!

Както много други професии в нашето съвремие, пиарът и комуникациите вече не могат без технологиите, един от последните резултати на които е изкуственият интелект (ИИ). Много задълбочена картина на това твърдение дават проф. Десислава Бошнакова и доц. Евелина Христова в своята книга "PR и изкуствения интелект" .  "Информационните..

публикувано на 16.04.25 в 11:54

Започва обход на пътищата, където стават най-много катастрофи

От следващата седмица започват обходи на участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия по републиканската пътна мрежа,  стана ясно на проведената работна среща по покана на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. В нея участва ръководството на Агенция „Пътна инфраструктура“, председателят на Държавната..

публикувано на 16.04.25 в 11:42

На адрес "Суходол" 3 от 2021 г. е спряна възможността за регистриране на хора

Събарянето на незаконните постройки в кв. "Захарна фабрика" протича спокойно, в координация с всички отговорни институции и без напрежение. Семействата, които доскоро обитаваха тези постройки, вече са се изнесли, като за тях е подсигурено алтернативно настаняване", написа във фейсбук профила си кметът на район "Илинден" Емил Бранчевски . И..

публикувано на 16.04.25 в 09:59

Педиатри от V градска вече имат предложения за работа от други места

Петима от общо седмината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..

публикувано на 16.04.25 в 08:59