Във вътрешнополитически план седмицата, която изпращаме, ще бъде запомнена с проблема за преместването на украинските бежанци от хотелите по Черноморието към другите възможни бази.
Горчивият привкус по темата се дължи на властта, коментира пред Радио София политологът Светлин Тачев от “Галъп интернешънъл”.
По думите му, първоначалното настаняване на хората, бягащи от войната в родината им, в хотели с 4 и 5 звезди у нас, е поставило висок праг на очакванията им. Затова днес, това, което се случва тази седмица, се разминава с тези очаквания. При по-далновидна политика и навременно настаняване в държавни бази, например, украинците вече щяха да се интегрират в българското общество, а хаосът и напрежението можеха да бъдат избегнати.
Войната в Украйна радикализира българите и разделението (русо)фили-фоби измести Борисов-антиБорисов. Но двете части не са равни. Повечето приемат, че сме в НАТО, харесва Европа, има сантимент към Русия.
Позатъпени чувства отново започнаха да избуяват. Кулминацията на това разделение се видя около 9 май, когато се стигна дори до физически сблъсък.
Политиците успяха да преодолеят големия въпрос за военната помощ за Украйна. Това като че намали напрежението в обществото. И днес управляващата коалиция изглежда по-стабилна, отколкото преди вземането на решението.
Сега следващата важна тема, по която трябва да се намери подобно решение, е за Северна Македония.
Войната в Украйна няма изгледи на скорошно приключване, допълни Тачев. Напротив, по-скоро се върви към бавна, позиционна война, бавни завземания на територии.
Властите в Украйна са като в менгеме – между продължаващите руски настъпления в източната част на страната и натиска и от Запад за прекратяване, без да им се прекъсват помощите с пари и техника.
Прекратяването на конфликта дори военни експерти не могат да прогнозират.
По-важното е да се изясни на какви отстъпки са готови двете страни.
Със Светлин Тачев разговаря Лъчезар Христов.
На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..