Във вътрешнополитически план седмицата, която изпращаме, ще бъде запомнена с проблема за преместването на украинските бежанци от хотелите по Черноморието към другите възможни бази.
Горчивият привкус по темата се дължи на властта, коментира пред Радио София политологът Светлин Тачев от “Галъп интернешънъл”.
По думите му, първоначалното настаняване на хората, бягащи от войната в родината им, в хотели с 4 и 5 звезди у нас, е поставило висок праг на очакванията им. Затова днес, това, което се случва тази седмица, се разминава с тези очаквания. При по-далновидна политика и навременно настаняване в държавни бази, например, украинците вече щяха да се интегрират в българското общество, а хаосът и напрежението можеха да бъдат избегнати.
Войната в Украйна радикализира българите и разделението (русо)фили-фоби измести Борисов-антиБорисов. Но двете части не са равни. Повечето приемат, че сме в НАТО, харесва Европа, има сантимент към Русия.
Позатъпени чувства отново започнаха да избуяват. Кулминацията на това разделение се видя около 9 май, когато се стигна дори до физически сблъсък.
Политиците успяха да преодолеят големия въпрос за военната помощ за Украйна. Това като че намали напрежението в обществото. И днес управляващата коалиция изглежда по-стабилна, отколкото преди вземането на решението.
Сега следващата важна тема, по която трябва да се намери подобно решение, е за Северна Македония.
Войната в Украйна няма изгледи на скорошно приключване, допълни Тачев. Напротив, по-скоро се върви към бавна, позиционна война, бавни завземания на територии.
Властите в Украйна са като в менгеме – между продължаващите руски настъпления в източната част на страната и натиска и от Запад за прекратяване, без да им се прекъсват помощите с пари и техника.
Прекратяването на конфликта дори военни експерти не могат да прогнозират.
По-важното е да се изясни на какви отстъпки са готови двете страни.
Със Светлин Тачев разговаря Лъчезар Христов.
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..